Kendini Sevme Cesaretinden Mahrum İnsanlar

 Sevginin Bedeli

      Kâinatın Oluş Ve Yaratılışı İlahi Bir Sevginin Mahsulü Değil Midir Ki? Varlığımızın Sebebi Sevgi Olduğundan, Var Edene Ulaşmak Ancak Sevgi İle Olmaz Mı? Allah Sevgide Cimrilik Yapmamış.

Her İnsana Rızık Vermiş, İmkân Vermiş. Bunlar Bana İbadet Etmiyorlar Onlara Hemen Caza Vermemiştir Ki. Şayet Öyle Olmuş Olsa Dünyada Sağlam İnsan Bulmakta Zorlaşır, İmtihanda Zulüm Olur. Allah'ı Seviyorsak Sevgimizi İbadetle Gösterebiliriz. Sevginin Bir Bedeli Vardır; O Da Katlanmak... Kişi Önce Kendisini Sevmeli, Sevebilmeli.

Kendini Sevme Cesaretinden Mahrum İnsanlar, Başkalarını Hiç Sevmezler. Sevgi "Hiçliği (Hiç Eder. Yokluğu Da Yok Eder." Sevgi Denge İster, Tutarlılık İster, Ciddiyet, Hoşgörü İster. Her Şeyin Fazlası Zarardır. Yağmur Nimettir, Rahmettir Ama Fazlası Felakettir, Sefalettir.

Sevginin Fazlası; Gurur, Kibir Ve Ukalalıktır. Kişinin Kendine Hayran Olması Kendine Yabancılaşmasıdır Aslında. Kendini Seven Ve Sevgiyi Kendinde Tüketen İnsanlar, Kendileri Adına "Yalnız Olacağım, Yalnız Kalacağım İmdat" Romanları Yazmaya Başlamışlardır

 Sevginin Az Olması Da Kuşku Doğurur İnsanda. Kendini Yeteri Kadar Sevmeyen İnsanlarda Da Saygı, Güven Azalır. Suçu Hep Kendinde Arar, Kendini Aşağılarsa Bu Kez De Nefret Başlar, Kendini Fazlalık Hisseder. Değersizdir Ona Göre Kendi Tek Çaresi Vardır Yok Olup Gitmek... Kötü Ve Olumsuzun Sevilmesi Gibi Durumlar Bazen Fetişizme Neden Olur. Bu Sevgi Sonu Olmayan Geri Dönülmesi Zor Olan Alanlara Götürebilir Kişiyi. Oscar Wilde: "İnsan Çoğu Kez Aşırı Sevdiğini Öldürür, Sevgi Aşarı Bir Tutku Halini Aldığı Zaman Nefrete Dönüşebilir, Sevgiyi Müspet Yönde Abideleştirmenler Abide Kişiler Olacaklardır. Ama Zelil Yönde Kullananlar Esfel-İ Safiline Gideceklerdir. Sevgi Bazen Kalbi Hissiz, Gözü Kör, Kulakları Sağır Eder Derecesine Ulaştığında Üzüntülerde Kapıya Dayanıverir. Her Şeyin Aşırısı Önceleri İnsana Normalmiş Gibi Görünse De Sonradan Ortaya Çıkacaktır Zararı. Her Şeyin Başlangıcı Sonunun Nasıl Biteceğinin Habercisidir.  EROL KAÇAKOĞLU

DİĞER MAKALELER

+