Dikkat! Av Sezonu Açıldı.

 Eğitim hizmetleri işkolunda görev yapan eğitim çalışanlarının örgütlenmesi 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu kapsamında yapılmaktadır. Bu kanun gereği her yıl mayıs 15 tevkifat listeleri toplanarak Türkiye genelinde kamu çalışanlarını toplu görüşmeler sürecinde temsil edecek YETKİLİ SENDİKALAR belirlenecektir.

                Peki, yetki nedir ? bir sonraki yetki belirleninceye kadar kamu çalışanlarını aldığı hizmet kollarında temsil etmek demektir. Toplu görüşmelerde ve bakanlık toplantılarında temsil yetkili sendikaya aittir. Demokratik ve sosyal hukuk normlarına göre yönetilen Türkiye Cumhuriyetinde bir hizmet kolunda bir yetkili sendika olmasına müsaade edilmekte, diğer sendikaların hükmü bulunmamaktadır. Burdan şu sonuç çıkabilir. Yetkili alan sendika dışında kalan tüm sendikalar sayısı ne olursa olsun, kanunlar önünde kurumsal olarak yetkisiz ve sorumsuz sendikalar olacaktır. Sivil toplum örgütlerinin yetkili merciilere en üst düzeyde taleplerini ve isteklerini dile getirme mercii olan TOPLU GÖRÜŞME masasına üyelerini temsil edememesi demokrasimizin bir ayıbıdır.

        Bu sene yine bir sendika yetkili sendika olarak belirnecek ve masaya oturacaktır. Peki diğerleri ? diğer sendikaların üyelerinin haklarını kim koruyacak, kim dile getirecek, kim talepte bulunacak ? hiç kimse... bu demek oluyorki, ben güçlüyüm sen güçsüzsün, ben bilirim sen bilmezsin, ben anlarım sen anlamazsın mantığıyla sendikalar, rakip gördüğü sendikaya karşı (hunharca) saldırılar düzenleyip üye avlama yarışına gireceklerdir. Çünkü üyelerinin sorunlarını anlatıp, çözebileceği tek masa vardır. Bu masa dışında talep ve önerilerin gündeme getirildiği başka üst düzey temsil masası bulunmamaktadır. 4688 sayılı yasa, sendikaları birlikte haraket etmekten uzaklaştıran, rakip ve düşman mantığının oluşmasını sağlayan bir yasadır.

4688 sayılı yasa, hükümetlerin çok işine gelmektedir. Çünkü hükümetler kanundan aldığı güçle karşılarında her hizmet kolunu temsilen tek sendika ve konfederasyon görmeleri görüşme sürecinde herhangi bir sıkıntıyla ve dirençle karşılaşmadan (yağ kıl çeker gibi) görüşme sürecini istedikleri gibi tamamlayabilmektedirler. Üye sayıları oranında her sendika yetkili kılınmış olsa hükümetlere çoklu baskı kurulmasıyla taleplerle ihtiyaçların karşılanması mümkün olabilecektir.

2008 yılı için YETKİLİ SENDİKAYI belirleme dönemine girmiş bulunmaktayız. Okul okul, kurum kurum gezilerek eğitim çalışanlarının ayaklarına gidilecektir. Duygularınızı okşayacak vaadler verilecektir. Umut tacirliği son hızla devam edecektir. Bakmayın öyle kolay olduğuna zor iştir üye avı yapmak. Çünkü hem yeni üyeleri avlamak zorundasın hemde elindeki üyeleri kaptırmamalısın. Ava gidiyorum derken avlanmakta var tabiki...

Değerli eğitim çalışanları kardeşlerim, ilk genel kuruldan bugüne kadar sendikamızca bir yılda yapılan çalışma ve faaliyetleri gücümüz yettiğince sizlere anlatmaya ve iletmeye çalışıyoruz. Öyle kolaylıkla yapılmadığını ifade etmek istiyorum. Hem kendi içimizdeki hainlerle uğraşıp, hemde üyelerimizin sorunlarıyla uğraşmak bir sanat işi... ama çok şükür hepsinin üstesinden gelecek kadar bilgi ve birikime sahibiz.

Bizler aynı acıyı paylaşan, aynı sorunlarla mücadele eden eğitim çalışanlarıyız. Teç-Sen eğitim çalışanlarının öz sendikasıdır. Sorunlarımızın çözümünde birlik ve beraberliğin, biz olgusunun büyük önemi vardır. Bizler parça parça diğer sendikalarda üye olarak yıllarca durduk. Sonuçta ne kazandık koskaca bir sıfır. Teç-Sen olarak kimseye vaat ve umut tacirliği yapmıyoruz. Ama biliyoruzki, eğerki bir olabilirsek. Omuz omuza mücadele edebilirsek, baskılara boyun eğmez isek. Bizim çözemeyeceğimiz hiçbir sorunumuz yoktur.

Adı ekders ücreti olur veya tek ders ücreti olur, ne olursa olsun. Bizim hakkımız olanın dışında isteklerimiz ve taleplerimiz olmamıştır. Eğitim çalışanlarının bugüne kadar yaşadıkları acıları, sorunları tek tek dile getirmekten ve çözüm önerilerini sunmaktan vazgeçmeyeceğiz. Kazanım elde etmek için mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Özlük ve mali sorunların neler olduğunu hepimiz ezberledik ama bu ezberi birilerine bozdurmak için söylemekten talep etmekten, konuşmaktan bıkmayacağız. Hedeflerimize ulaşıncaya kadar eğitim çalışanları hiç susmayacaktır. Susturmak için çaba harcayanlar olacaktır. unutmayalımki eğitim çalışanları yıllardır sustu, susturuldu. Kimseye verilecek diyet borcumuz olmadığı için susmayacağız.

BİZ AVA GİTMİYORUZ... Çünkü eğitim çalışanlarını av olarak değil kardeşimiz gibi görüyor, acılarını paylaşıyoruz. Aynı kadroda olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yaralarımızı birlikte sarıyoruz. Cenazelerimizi birlikte kaldırıyoruz. Düğünümüzü birlikte yapıyoruz. Kazanımlarımız başladığında inşallah BAYRAMIMIZI DA birlikte kutlayacağız.

Büyük Teç-Sen kardeşliğinin çoşkusuyla yarınlarda yine birlikte olmak dileğiyle İNADINA TEÇ-SEN Diyen tüm kardeşlerimi ve mesai arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum.

Ümit DEMİREL

Genel Başkan

DİĞER MAKALELER

+