İki Oturumlu Sınavlarda Bölge Sınav Yürütme Komisyonu Destek Personelleri, Şoför ve Kuryelere de İki Oturum Sınav Ücreti Ödenmelidir.

Ortaöğretime geçiş sınavı (LGS) ve iki oturum olarak düzenlenen merkezi sınavlarda, görev alan Öğretmenler ve Yedek salon görevlileri gün içinde yapılacak iki oturum için aynı okul-kurum ve salonda görevlendiriliyor ve kendilerine görev aldıkları her oturum için ayrı ücret ödeniyor.  Hizmetli personel gün içinde yapılacak iki oturum için aynı okul ve kurumda görevlendiriliyor ve kendilerine görev aldıkları her oturum için ayrı ücret ödeniyor. Bina sınav komisyonu gün içinde yapılacak iki oturum için aynı isimlerden oluşturuluyor ve görev almaları halinde kendilerine her oturum için ayrı sınav ücreti ödeniyor. Bina sınav sorumlularına görev aldıkları her oturum için ayrı sınav ücreti ödeniyor.Yine okul ve kurumlarda görevlendirilen güvenlik görevlilerine de her oturum için ayrı sınav ücreti ödeniyor.

Ancak: bu süreçte yer alan taşıyıcı şoför ve şehir içi sınav evrakı nakil görevlileri iki oturum için aynı isimlerden oluşturuluyor ve kendilerine tek oturum için sınav ücreti ödeniyor.

Sınav uygulamasını şöyle bir göz önüne getirdiğimizde de anlaşılıyor ki; taşıyıcı şoför ve şehir içi sınav evrakı nakil görevlilerinin sınavların başlamasından saatler önce mesaiye başlamaları gerekiyor.

 Sınav öncesinde sınav evraklarının depodan teslim alınıp okul ve kurumlara teslim edilmesi, yine sınavın bitmesinden sonra sınav evraklarının teslim alınıp depoya teslim edilmesine kadar olan süreyi göz önüne aldığımızda sınavlarda en uzun mesaiyi ortaya koyan sınav görevlilerinin taşıyıcı şoför ve şehir içi sınav evrakı nakil görevlileri oldukları net bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Yine söz konusu sınavların tüm koordinasyonunu sağlayan sınav görevlendirmeleri, sınav ile ilgili tüm yazışmalar, soruların teslim/tesüllümü gibi sınav sürecinde neredeyse on beş gün bu sınavlar için mesai harcayan Bölge Sınav Yürütme Komisyonu destek personelleri de tek oturum sınav ücreti almaktadır.

Söz konusu sınavlarda ücret/emek dengesinin hakkaniyetli bir şekilde sağlanması açısından, sınavlarda görev alan personeller arasında mesai saati açısından en fazla mesaiyi ortaya koyan Bölge Sınav Yürütme Komisyonu destek personelleri,taşıyıcı şoför ve şehir içi sınav evrakı nakil görevlilerine de iki oturum sınav ücreti ödenmesi yönünde düzenleme yapılması için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan resmi talepte bulunduk.

Kamuoyuna Saygılarımızla Duyurulur.

TEÇ-SEN GENEL MERKEZİ


picture picture

+