Coranavirüsle Mücadele İçin Önlemler Artırılmalı, Kamuda Nöbetleşerek ve Uzaktan Çalışma Hayata Geçirilmelidir.

Coranavirüsle Mücadele İçin Önlemler Artırılmalı, Kamuda Nöbetleşerek ve Uzaktan Çalışma Hayata Geçirilmelidir.

Coronavirüs salgını maalesef tüm Dünyayı hızla etkisi altına almaya devam ediyor. Virüsün yayılma hızı ve etkileri bizlere gösteriyor ki; bu işi ciddiye alan ve gerekli önlemleri süratle alan ülkeler hastalıkla mücadelede kontrolü sağlayarak krizi yönetebilir bir şekilde kontrol edebiliyorlar. Ama olayın ciddiyetini ilk baştan kavrayamayan ve gerekli önlemleri almada geciken ve zaafiyet gösteren ülkeler bu yaklaşımlarının bedellerini hem ekonomik hem de rutin yaşamın tamamen sekteye uğraması (sokağa çıkma yasağı) gibi ağır bir şekilde ödedikleri görülüyor. Bkz. İtalya,İran vs.

Ülkemiz Coronavirüsle mücadelede çoğu konuda atik ve yerinde önlemleri ektin bir şekilde aldı(iran sınırının geç kapatılması hariç) almaya da devam ediyor. Bu önlemlerden en yerinde ve isabetli olanı da bizce okulların tatil edilmiş olmasıdır.Hastalığın yayılmasında kalabalık ortamların etkisi yadsınamayacak kadar fazladır.  Okulların açık kalması virüsün muhtemel yayılma hızını artırıcı bir etki göstereceği de kuşku götürmez bir gerçekti. Tatil kararı ile bu etki bir nebze olsun bertaraf edilmiş oldu.

Uzmanlara göre virüsle mücadelede bir sonraki adımın normal hayatın tamamen sekteye uğramaması için(sokağa çıkma yasağı gibi) tüm yaşam aktivitelerinin kontrollü bir şekilde yavaşlaması da aciliyet ve önem arz etmektedir.

Kamu ve özel sektörde çalışma hayatını durdurmadan çalışanların nöbet/vardiya/uzaktan çalışma gibi şartlarda çalışmalarının sağlanmasının virüsle mücadele kapsamında yerinde bir önlem olacağını düşünmekteyiz.

Bu nedenle; tüm kamu ve kuruluşlarında nöbet sistemine geçilmesinin, mümkün olan alanlarda uzaktan çalışma ortamının oluşturulmasının ve kamuda işleyişin mümkün olan en az personel ile devam ettirilmesinin virüsle mücadelemizde yayılmayı önleyici ve yerinde bir tedbir olacağı kanaatini taşımaktayız.

Kamuoyuna Saygılarımızla Duyurulur.

TEÇ-SEN GENEL MERKEZİ


+