Genel Başkan DEMİREL :Memur, Emekli, İşçi, Çiftçi, Esnaf, Kan Ağlarken, Geçinemezken, Zam Üstüne Zam Yapmak Zulümdür

Genel Başkan DEMİREL:“ Memur, Emekli, İşçi, Çiftçi, Esnaf, Kan Ağlarken, Geçinemezken,  Zam Üstüne Zam Yapmak Zulümdür.”

 

2017 Toplu sözleşme masasından 2018yılı için toplam %7,5 ve 2019 yılı için %9 oranında zam oranları yetkili sendikatarafından imzalanmıştı. 2 yıl için toplam %16,5 zam yapılmasına yetkilisendika yetkilileri evet demişti. 2017 yılında bir başarı edasıyla lanse etmeyeçalıştıkları %16,5 zam oranları kamu çalışanlarını memnun etmedi. Bu memnuniyetsizliğigören yetkili sendikanın yetkili abileri 2019 yılı toplu sözleşme masasından kaçıp,topu hakem heyetine atıp sorumluluktan kurtulacaklarını sandılar.

 

Lakin hakem heyetinin 2020 yılıiçin toplam %8 ve 2021 yılı için toplam %6 zam verilmesi kararı üzerine cılız birtepki göstermekten öteye gidemeyen, grev kararı alamayan, eylem çağrısıyapamayan yetkili sendikanın yetkili abilerine sormak lazım. Siz neyinyetkilisiniz? 1 milyonun üzerinde size üye olan kamu çalışanlarının mı? Yoksa işverenheyetinin mi? Bu sorunun yanıtını kamu çalışanları çok iyi biliyor ve gereğinide yapacaktır.

 

Memurun, işçinin, çiftçinin,emeklinin, esnafın hali ortadadır. Aylık geçimlerini dahi yapmakta zorlanan,zorunlu ihtiyaçlarını öteleyen, sadece ayı kurtarmaya çalışan milletimizinsırtına abanmanın kimseye faydası yoktur. Tasarruf deyince akla devlet dışındamillet geliyorsa, her türlü fedakârlık hep milletten bekleniyorsa burada biranormallik var demektir.  Vergiler artırılıyorve yeni yeni türlü türlü cezalar (kendi aracında sigara içene ceza, markettenaldığın poşete ücret v.b) geliştiriliyor ve uygulanıyor.

 

Reel enflasyon oranlarıyla çarşı pazarenflasyonu arasında makas iyice açılmıştır.  Kira ücretleri, eğitim ücretleri, sağlıkücretleri, akaryakıt ücretleri, ulaşım ücretleri, gıda ücretleri gibi birçokalanda zam üstüne zam yapılmaktadır. Yetmiyor! Elektrik ve doğalgaz'a peş peşezam yapılıyor. 1 yılda elektrik ve doğalgaz'a toplam 10 kez zam yapılıyor. Zam haberleritakip edilemez hale gelmişse ve millet derin bir sessizliğe bürünmüşse bununsebebi buhrandır, gelecek kaygısıdır, endişedir.

 

Şeyh Edebali’nin Osman beye söylediğigibi “İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın.” Sözünde geçen “insan” bu milletin takendisidir. Memur, Emekli, İşçi, Çiftçi, Esnaf, Kan Ağlarken, Geçinemezken,  Zam Üstüne Zam Yapmak bu millete Zulümdür.

 

TEÇ-SEN GENEL BAŞKANLIĞI

 


+