Okullarımızda Neredeyse Hiç Güvenlik Görevlisi Yok! İpini Koparan Elini Kolunu Sallayarak Okullara ve Sınıfları Girebiliyor!

Okullarımızda Neredeyse Hiç Güvenlik Görevlisi Yok! İpini Koparan Elini Kolunu Sallayarak Okullara ve Sınıfları Girebiliyor!


Türkiye genelinde 54.000 civarında resmi eğitim öğretim kurumumuz ve 1.030.000 civarında öğretmenimiz ve 80.000 civarında GİH-SHS-YHS-SHS sınıflarında görev yapan eğitim çalışanları vardır.

Ülke genelinde eğitim çalışanlarına, sağlık çalışanlarına ve kamu çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının arttığı bir gerçektir. Okul ve kurumlarda güvenlik önlemlerinin öğrenci, öğretmen ve eğitim çalışanlarını dış ve iç tehditlerden korumadığı,okullarımızda neredeyse hiç güvenlik görevlisi olmadığı, niyeti bilinmeyen birilerinin okul ve kurumlarımıza ve hatta sınıflara çok rahat girebildiği tespitlerimiz arasındadır.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumlarda neredeyse hiç güvenlik görevlisi ve bekçi olmaması okul ve kurumları, öğrenci ve öğretmenleri her türlü şiddete açık hale getirmektedir. Milli Eğitim Bakanlığının güvenlik görevlisi ve bekçi istihdamı yapıp yapmayacağı bilinmemektedir.  

Bildiğimiz ise ipini koparan, niyetinin ne olduğu belli olmayan, üzerinde ne taşıdığı bilinmeyen kişi ve kişilerin elini kolunu sallayarak okul ve kurumlarımıza hatta sınıflara dahi rahatlıkla girebildiğidir!  Öğretmenlerimize, öğrencilerimize, idarecilerimize, eğitim çalışanlarına çok daha ciddi, istemediğimiz, kabul etmeyeceğimiz bir saldırı yapılması halinde mi aklımızı başımıza alacağız? tedbir alacağız?

Milli Eğitim Bakanlığı 2 konu hakkında kamuoyunu bilgilendirmelidir. 

1- 54.000 Okul ve Kurumlarımızda görev yapan toplam Güvenlik Görevlisi ve Bekçi Sayısını Açıklanmalıdır.

2- Milli Eğitim bakanlığınca okul ve kurumlarda öğretmen, öğrenci, idareci, eğitim çalışanının güvenliğinin sağlanması hakkında ne gibi bir çalışma yapılmaktadır.

İş işten geçmeden, sonradan ağlamamak için bugünden tedbir almak şarttır.


Ümit DEMİREL- Teç-Sen Genel Başkanı+