İlçe içi,İlçeler ve İller Arası Yer Değişikliği Sorununun Çözümü İçin BECAYİŞ SİSTEMİNE GEÇİLMELİDİR.

İlçe içi, İlçeler ve İller Arası Yer Değişikliği Sorununun Çözümü İçin BECAYİŞ SİSTEMİNE GEÇİLMELİDİR.


Milli Eğitim Bakanlığında Genel İdari Hizmetler Sınıfı, Yardımcı Hizmetler Sınıfı, Teknik Hizmetler Sınıfı, Sağlık Hizmetler Sınıfı ve 4/B kadrolarında görev yapan eğitim çalışanlarının kurum içinde yer değişikliği hakkı “il içi ve il dışı atama ve yer değişikliği” dönemlerinde Milli Eğitim Bakanlığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği ile Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümlerine göre Mayıs ve Haziran aylarında yapılmaktadır. Bu hakkın eğitim çalışanlarına verilmesi dahi çok uzun mücadeleler sonucunda alınmıştır.

 

Her yıl yapılan il içi ve il dışı yer değiştirme hakkı bile boş kadroların tamamının ilan edilmemesi ve il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerince kısıtlamalar getirilmesi veya tüm kadroların dolu olması nedeniyle yer değişikliğinin istenildiği ve talep edildiği gibi yapılamadığı ve amacına ve ruhuna tam uymadığı tespitlerimiz arasındadır.

 

Ayrıca; Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavına girip kazanan ve başka il ve ilçelere atanmak zorunda kalan eğitim çalışanlarının karşılıklı yer değişikliği yaparak ikametgahlarının bulunduğu illerde ve ilçelerde görevlerini ifa etmesini sağlayacaktır.

 

İlçe içinde okul ve kurum değişikliği, aynı il içinde bir ilçeden başka ilçeye, bir ilden başka bir il’e atama tayin hakkını kullanmak isteyen eğitim çalışanlarının talep ve isteklerinin yerine gelmesi için “BECAYİŞ”uygulamasının hayata geçirilmesi önemli bir adım olacaktır.

 

TEKLİFİMİZ : 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda dahi yer olan karşılıklı olarak yer değiştirmek hakkı (BECAYİŞ) uygulaması sisteme tanımlanarak, becayiş başvurusu yapan adayların il, ilçe ve okul/kurum tercihlerini elektronik ortamda eşleştirmek suretiyle yer değişikliğinin yapılmasıdır.

 

BECAYİŞ UYGULAMASINA GEÇİŞ ile kurum içinde çalışma barışının ve huzurunun sağlanacağı ve yıllardır çakılı aynı okul/kurum, il ve ilçede görev yapan eğitim çalışanlarının yer değişikliği talebinin karşılanacağı ve aynı zamanda görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavını kazanan ve ikametgahı dışında başka illere ve ilçelere atanan eğitim çalışanlarının sorunlarının çözümüne katkı sağlayacaktır.

 

Ümit DEMİREL

Teç-Sen Genel Başkanı

+