Memurluk ve Şeflik Atamaları Kadro ve Dereceye Bakmaksızın PUAN Üstünlüğüne Göre Yapılmalıdır.!


Memurluk ve Şeflik Atamaları Kadro ve Dereceye Bakmaksızın PUAN Üstünlüğüne Göre Yapılmalıdır.!

09 Aralık 2018 tarihinde yapılan Şeflik ve Memurluk Yazılı ve Sözlü Sınav süreci sona ermiştir. Memurluk ve Şeflik sınavına giren eğitim çalışanlarının Atama Tercih Puanı = Yazılı Sınav Puanı + Sözlü Sınav Puanı/2 olacaktır.

Ancak; 1965 yılından kalma kanunile 2019 yılının istihdamı değerlendirmek, yönetmek, strateji geliştirmek mümkün değildir. Bu sistem sürekli sorun çıkaran, arızalan, sorunların çözümü yerine sorunların ötelenmesine neden olan ve sorunların çığ gibi büyümesine sebep olan bir sistemdir.

Eğitim çalışanları memurluk ve şeflik yazılı sınavına girmesi ve sınavda başarılı olması memur veya şef olması için yeterli değil! Yetmiyor birde üzerine sözlü sınava giriyor! Sözlü sınavda da başarılı olması memur veya şef olması için yeterli değil! Birde üzerine bulunduğu kadro ve dereceye uygun tercih yapması gerekiyor! Yetiyor mu yetmiyor? Sınava kazanan eğitim çalışanına bu kadar eziyet etmenin bir anlamı yoktur.

Oysaki, kariyer ve liyakat sisteminin hızlı, etkin ve adaletli yürütülmesi genel amaç olmalıdır. Memurluk ve Şeflik yazılı ve sözlü sınavına giren ve başarılı olan adayların atamaları Kadro ve dereceye bakmaksızın puan üstünlüğüne göre yapılmalıdır. Memurluk ve Şeflik atamaları yapıldıktan sonra kadro ve derecelerin değişim ve dönüşümü Milli Eğitim Bakanlığınca tek onayla çözümlenmelidir.

Öğretmen atamalarında sorun olmayan Kadro-Derece sistemi,  eğitim çalışanlarının önüne sorun olarak serilmesi çözüm olmaz olamaz.   09 Aralık 2018 tarihinde yapılan memurluk ve şeflik sınavının tüm aşamalarından başarıyla geçmiş eğitim çalışanlarının haklı feryadının dermanı çözümü “KADRO VE DERECEYE BAKMAKSIZIN PUAN ÜSTÜNLÜĞÜNE GÖRE ATAMALARI YAPMAKTAN VE DAHA SONRA KADRO VE DERECE DÖNÜŞÜMÜ SAĞLAMAKTAN GEÇMEKTEDİR.! … bu irade Milli Eğitim Bakanlığında mevcuttur.!

 TEÇ-SEN GENEL BAŞKANLIĞI


+