Genel Başkan Ümit DEMİREL “ Enflasyon Farkı Ödemesi 6 Aylık Değil, Aylık Ödenmelidir.”

Genel Başkan Ümit DEMİREL “ Enflasyon Farkı Ödemesi 6 Aylık Değil, Aylık Ödenmelidir.”

Devlet Memurlarının yıllık zam ve tazminatları, Kanunen yetkili sendika ve konfederasyonları ile işveren heyetinin katılımıyla gerçekleşen “Toplu Sözleşme Masasında” varılan mutabakatla veya hakem heyetinin verdiği karar ile belirlenir.

2017 yılı Toplu sözleşme masasında varılan mutabakat gereği (hakem heyetine gitmeye bile gerek duyulmamıştır.) memurlara 2018 yılı için %4 + %3,5 zam verilmesine, 2019 yılı için %4+%5 oranında zam verilmesi ve enflasyon farkının zam oranının üzerinde olması durumunda ise enflasyon farkı verilmesi hususunda sözleşme imzalanmıştı.

Ancak, enflasyon farkının 6 aylık dilimler halinde hesaplanması ve 6 ay sonra maaşlara yansıtılması memur maaşlarının enflasyon karşısında ezilmesine ve erimesine neden olmaktadır. Memurların aldığı ücretle zaten geçinemediği, çarşı pazar masraflarının ikiye katlandığı, kira, eğitim ve sağlık ücretleri v.b. gibi her kalemde ücret artışlarının yapıldığı,elektrik, su ve doğalgaz'a yapılan zamların %40’ları geçtiği, ekmeğin fiyatı artmasa da gramajı düşürülüp gizli zam yapıldığı bir ortamda memurların kredi ve kredi kartı sarmalına alındığı ve kamu çalışanlarının her ay ödeme açığı verdiği bir ortamda enflasyon farklarının 6 aylık dilimler değil, aylık ödenmesi zarurettir.

Peygamber Efendimiz (SAV) bir hadisinde “Ücretlinin/İşçinin Ücretini Alın Teri Soğumadan Ödeyin!” diye buyurmuştur. Kamu çalışanları niye enflasyon farkını almak için 6 ay bekliyor,bekletiliyor?  1 milyon kamu çalışanının üye olduğu sendika ve konfederasyonlar neden uyuyor? Bu sendikalara üye olan kamu çalışanları neden sessiz? Bu gerçekleri söylemek için icazet mi almak gerekiyor? Partilere seçim yardımı olarak 772 milyon lira verilip, memura gelince tasarruf tedbirleri uygulanmasını bir tek biz mi şaşırıp, garip buluyoruz?

Teç-Sen – Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası olarak gerçekleri söylemekten, hak ve adaletin yeniden tesisini sağlamak için doğru bildiğimiz yolda yürümekten çekinmeyeceğiz.

Bu itibarla; Tüm Kamu Çalışanlarına ödenecek enflasyon farkıyla ilgili düzenlemenin " Memur maaşları enflasyonun gerisinde kaldığı takdirde aradaki fark takip eden ayın 15'inde 1 puan refah payı ilave edilmek suretiyle ödenir.” Şeklinde değiştirilmesi durumunda kamu çalışanlarının bir daha toplu sözleşme masasına zam pazarlığı için oturmasına gerek kalmayacaktır.

TEÇ-SEN GENEL BAŞKANLIĞI

 

 


+