Genel Başkan Ümit DEMİREL : “Eğitim öğretime hazırlık ödeneği bizim için NAMUS MESELESİDİR."

Genel Başkan Ümit DEMİREL: “Eğitim öğretime hazırlık ödeneği bizim için NAMUS MESELESİDİR. Bu mesele ayrı ayrı sendikalarda durarak çözülmez. 2020 Eylül ayına kadar hiçbir eğitim çalışanını KARŞIMIZDA GÖRMEK İSTEMİYORUZ.  EĞİTİM ÇALIŞANLARININ TÜMÜNE 2020 EYLÜL AYINA KADAR ÜYE OL GÖREVİ VERİLMİŞTİR. 1 AY DEĞİL, 2020 EYLÜL AYINA KADAR ÜYE OL!  ZAFER TÜRKÜSÜNÜ BİRLİKTE SÖYLEYELİM.”


Milli Eğitim Bakanlığında her yıl eylül ayında ödenen “Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneğinin” sadece belirli bir meslek gurubu olan “ÖĞRETMENLERE” ödenmektedir. Okul ve Kurumların eğitim öğretime hazırlanması ile ilgili hizmetlisinden, memuruna, teknisyeninden, teknikerine, aşçısından bekçisine, mimarından mühendisine topyekun bir mücadele verilmektedir.

Hizmetlinin, kalorifercinin,teknisyenin, teknikerin, mimarın, mühendisin, şefin, memurun okul ve kurumları yeni eğitim öğretime hazırlanması ile ilgili katkısı inkar edilemez boyutlardadır.  Yaz döneminde okul ve kurumların kalorifer bakım onarımını, sınıfların ısınmasıyla ilgili iş ve işlemlerin yapılması, sınıfların temizliği, badana boya gibi işlemlerin yapılması YARDIMCI HİZMETLER SINIFIN PERSONELLERİNİN Görevidir.

Yine Okul ve Kurumların kapı, pencere bakım onarımı, tamiratı v.b. tüm işlemlerde teknisyen ve tekniker eğitim çalışanlarının görevidir. Okul yapımı, derslik yapımı v.b eğitimle ilgili tüm iş ve işlemler mühendis, mimar eğitim çalışanlarının görevidir.  TEKNİK HİZMETLER SINIFI PERSONELLER Okul ve kurumları eğitim öğretime hazırlanması ile ilgili görevlidir ve bu görevlerini yapmaktadırlar.

Kurum içi yazışmalar, göreve başlama – ayrılma gibi işlemler, Milli Eğitim Bakanlığının temel politikalarını okul ve kurumlara aktarmak, maaş, özlük dosyalarının hazırlanması v.b. işlemler GENEL İDARİ HİZMETLER SINIFI tarafından yapılmaktadır.

Okul ve kurumların eğitim öğretime hazırlanmasıyla ilgili tüm işlemlerde bizzat eğitim çalışanları görevlidir. Kitap dağıtımından, taşımalı okul sistemine kadar, okul ve kurumların yapımından onarımına kadar, okulların yıllık kömür ihtiyacından okulların ve sınıfların boya ve temizliğine kadar hep birlikte gemideyiz. Bu geminin limana sağ salim ulaşması bizim asli görevimizdir.

Fakat konu gemiyi fırtınalarda korumak ve kollamak için eğitim çalışanına ihtiyaç varken, bu görevin karşılığı olan eğitim öğretime hazırlık ödeneği nedense sadece belirli meslek gurubu olan ÖĞRETMENLERE ödenmesi ne kadar doğru ve adaletlidir.  Bu ayrım neden yapılmaktadır? Eğitim çalışanları niçin kapsam dışı bırakılmaktadır? Bu sorularının yanıtını arıyoruz. Dün verdiğimiz her sözü tutan siyasetten uzak bir sendika olarak ve sadece eğitim çalışanlarının dertleriyle dertlenen yöneticiler olarak diyoruz ki,

Yetki döneminde bize 1 ay üye ol diyen öğretmen sendikalarına inat 2020 eylül ayına kadar birlikte olalım, beraber olalım, aynı safta duralım, kol kola verelim. Eğitim öğretim hazırlık ödeneğinin eğitim çalışanlarının tümüne verilmesi için birlikte mücadele edelim. Fırsatçılara,hizipçileri imkan vermeyelim. Kendi göbeğimizi kendimiz keselim diyoruz.

Eğitim öğretime hazırlık ödeneği bizim için NAMUS MESELESİDİR. Bu mesele ayrı ayrı sendikalarda durarak çözülmez. 2020 Eylül ayına kadar hiçbir eğitim çalışanını KARŞIMIZDA GÖRMEK İSTEMİYORUZ.

“EĞİTİM ÇALIŞANLARININ TÜMÜNE 2020 EYLÜL AYINA KADAR ÜYE OL GÖREVİ VERİLMİŞTİR. 1 AY DEĞİL, 2020 EYLÜL AYINA KADAR ÜYE OL!  ZAFER TÜRKÜSÜNÜ BİRLİKTE SÖYLEYELİM.”


+