Sözlü Sınavın Kaldırılması İçin T.C Devlet Personel Başkan Yardımcısı Adem DİNÇ İle Görüştük.

GİHS, SHS, YHS ve THS Sınıflarında Görev Yapan Kamu Çalışanlarının Tümüne Getirilen Yazılı Sınv Sonrası SÖZLÜ SINAV uygulamasının Kaldırılması İçin T.C Devlet Personel Başkan Yardımcısı Adem DİNÇ ile Makamında Görüştük.


Bilindiği üzere, 657 Devlet Memurları Kanunu kapsamında görev yapan tüm kamu çalışanlarına görevde yükselme ve unvan değişikliği YAZILI sınav sonrası "SÖZLÜ SINAV" getirilmişti.


Ancak, Hizmetlinin memur veya teknisyen-tekniker olmasına, memurun şef veya teknisyen-tekniker olması için yazılı sınavın yeterli olduğu netliğini korurken birde yazılı sınav sonrası SÖZLÜ SINAV uygulamasına gidilmesi, hem teorik olarak hem de pratik olarak mümkün değildir.

Özellikle personel sayısı devasa boyutlarda olan Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı gibi kurumlarda yazılı sınavların bile yapılmasını zorlaştırırken, üstüne birde sözlü sınavın getirilmesi kurumları kilitlemiş, sınavları yapılamaz hale getirmiştir.

Ayrıca; Sözlü sınavların ülkemizde yapılış şekli, ahlaken kabul görmüş olmamakla birlikte kamu vicdanında da uygun bulunmamaktadır. Sözlü sınava bakışın genel olarak torpili olana fayda sağladığı, kurum içi çalışma barışının tümden etkilediği, yetenek, kabiliyet ve temsiliyet noktasında eksik kaldığı gerçektir.

Tüm bu gerçeklerden yola çıkarak, TEÇ-SEN Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası Genel Merkezi olarak SÖZLÜ SINAVIN Kaldırılması için T.C Devlet Personel Başkan Yardımcı Adem DİNÇ ile Görüştük ve Sözlü Sınav Kaldırılana kadar yetkili tüm bürokratlar ve siyasilerle görüşerek bu sorunu çözme gayreti içinde olacağız.

Mesele Yakın Gelecekte Gerçekleşecek Sorunu, Sorun olmadan çözmekten geçer. Bizler Eğitim Çalışanlarından Aldığımız Güçle Bu Sorunu Sorun Olmadan Çözeceğiz..

SÖZLÜ SINAVA HAYIR.!

TEÇ-SEN GENEL MERKEZİ

+