2017 Toplu Sözleşme Oyununu Geleceğe Işık Olması Adına Unutturmayacağız.!

2017 Toplu Sözleşme Oyununu Geleceğe Işık Olması Adına Unutturmayacağız.!

2017 Yılı 4.Dönem Toplu SözleşmeToplantıları beklenildiği gibi Hükümet ile Yetkili Sendika arasında"Anlaşma" sağlanarak tamamlandı.

Mutabakata varılan ve imzalanan 2017 Toplu Sözleşmeye göre;  Kamu Çalışanlarına verilecek zam oranları 2018 yılı için %4 + %3,5 ve 2019 yılı için %4+ %5 olarak belirlenmiş ve imzalanmıştır. Hükümetin İlk teklifi olan tüm dönemler için %3 teklifi ile"BU TEKLİFE KAPALIYIZ" dövizleriyle atarlanan, posta koyan kanunen yetkili tek renkli sendikanın tornistan yapıp, dümeni beklenen yöne çevirmesiyle yaşanan curcuna ve gösteri sona erdi.  Yapılan imza töreninde yüzleri gülen tarafın hükümet olması da sanırım beklenen bir durumdu...

2017 Toplu Sözleşme Masası beklendiği gibi sonuçlandığına göre peki bu kızgınlık kime...  Üyeliğine imza attığımız sendikaların 1992 yılından beri kime, neye ve hangi amaca hizmet ettiği konusunda bilgisiz değiliz...2013 yılında yapılan toplu sözleşme masasında verilenin daha azına nasıl razı edildiğimizi bildiğimiz halde 2017 toplu sözleşme masasında oturanlara kızmaya hakkımız olmamalı... Kaldı ki o yetkiyi üyeliklerimizle biz verdik...

2017 Toplu Sözleşme Mutabakatında eğitim çalışanlarını ilgilendiren ve eğitim çalışanlarının al-i menfaatine zerre bir madde yoktur. Var denilenler ise yangına bir damla su bile değil... Neden ,nasıl ve niçin imzalandığı şüpheli olan 2017 Mutabakat metnini imzalayanlar ise Sendikalara olan güveni ve hak arayan milyonlarca kamu çalışanlarının umutlarını yok etmiştir.

2017 yılı Türkiye'de sendikal örgütlenmenin, sivil toplum örgütü olmanın ve hak arama için insanların biraraya özgürce gelebilmeleri gibi anayasal hakların yine çalışanların üye olarak temsil yetkisi verdiği kişi ve kurumlarca işverenin (Hükümetin) emrine verildiğinin vesikası olarak görülecektir. Mutlaka yıllar sonra tekrar aynı hatalara düşmemek için sivil toplum örgütleri 2017 yılını işaret edeceklerdir.

2017 Toplu Sözleşme Oyunlarını Geleceğe ışık olması adına unutturmayacağız..!

Teç-Sen Genel Başkanlığı

+