Biz Bu Ayıptan Pay İstemiyoruz.

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali YALÇIN geçtiğimiz günlerde sosyal paylaşım sitesi twitterdan şöyle bir açıklama yaptı. Noktasına virgülüne dokunmadan aynen paylaşıyoruz. " İlköğretim ve ortaöğretim bursluluk sınavında öğretmen çocukları için ayrılan kontenjan; tüm MEB çalışanlarının çocuklarını kapsamalı dedik/ Yaptığımız görüşmeler neticesinde Milli Eğitim Bakanlığınca kılavuzda değişikliğe gidildiği ifade edildi. Klavuzun yayınlanmasını bekliyorz."

Yine geçen hafta içerisinde kılavuz yayınlandı. Kılavuzda da "Öğretmen çocuğuna ayrılan %5’lik kontenjanın dolmaması halinde ise kalan kontenjan öğretmen dışındaki Bakanlık merkez, taşra ve yurtdışı kadrolarında çalışan diğer eğitim personelin çocukları için kullanılır," şeklinde bir düzenleme yapıldı.

Ancak; Bakanlık yetkilileri ileyaptığımız görüşmede geçen sene için ayrılan %15 lik kontenjanın %6.3'ünün kullanıldığı ifade edildi.

Yani sayın başkan;  kılavuzda ilan edilen %5"lik öğretmen çocuğuna ayrılan kontenjandan zaten artamayacak  kontenjanı eğitim çalışanlarına kazanım olarak sunuyor. Bu eğitim çalışanlarına karşı yapılan açık, net bir aldatmacadır. Bu açıklamayı en basit haliyle sendika olarak ayıplıyoruz.

Sendikamızın bu konuda ki duruşu ve talebi, kurulduğu günden bu yana çok nettir. Bursluluk Sınavlarındaki öğretmen çocuğu kontenjanı çocuklarımız arasında yapılan ayrımcılıktır. Biz eğitim çalışanları olarak bu ayıptan bir pay istemiyoruz. Ayıbınız da, payınız da sizin olsun. Bu vesileyle milli eğitim bakanlığı yetkililerine bir kez daha sesleniyoruz. Bu kontenjanı tamamen kaldırın. Bırakın çocuklarımız eşit yarışsın. Sınav sonucunda; ihtiyacı olan ve en yüksek puanı alan öğrencilerimiz bileğinin hakkıyla bu bursu almaya hak kazansın.

 TEÇ-SEN GENEL MERKEZİ

+