ŞEFLİK SINAVI İPTAL EDİLDİ.

571 ŞEF ATAMALARI İPTAL EDİLDİ.

4.000 ŞEF KADRO İHTİYACI VAR.

BAKANLIK NE YAPMALI !

İŞTE CEVABI.

14.12.2006 ve 20.12.2006 tarihleri arasında yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Taşra Teşkilatı Şef Kadroları için Başvuru ve Atama Kılavuzunun Üçüncü Bölümünde yer alan Atama Usulleri başlığının üçüncü bendinde. Taşra Teşkilatı Şef Kadrolarına atanabilmek için Görevde Yükselme Sınavı Başvuru Kılavuzu'nda ilan edilen toplam 773 kadro için atama yapılması ön görülmüş olup, 773 boş kadro için ilan ve 3 katı kadar aday eğitime alınarak sınava tabi tutulmuştu.

 

Ancak, Bakanlar Kurulunun 14/12/2006 tarihli kararında Milli Eğitim Bakanlığına tahsis ettiği 571 adet şef kadrolarına atama işlemini de yine 773 üzerinden eğitime ve sınava tabi tutulan eğitim çalışanlarından yapması, şartları tutan bir çok eğitim çalışanının haklarını gasp ettiği ve tesis edilen işlemde sakatlık oluşturup, kamu yararı olmadığı hakkında Milli Eğitim Bakanlığına Sendikamızca defalarca yazı yazılmıştır. Fakat yaptığımız uyarılar Milli Eğitim Bakanlığınca dikkate alınmamıştır.

 

Sendikamız avukatlarınca hem sendikamız nezdinde, hem de üye olan veya olmayan eğitim çalışanlarına bu konuda dava açılması yönünde hukuki yardımlar yapılarak, Şeflik sınavı ile ilgili 100'e yakın dava açılması sağlanmıştır.

 

Şeflik sınavının 2. atamasını oluşturan 571 kadronun iptal edilmesiyle sonuçlanan mahkeme süreci devam etmekte olup, Milli Eğitim Bakanlığının davayı temyiz etme hakkı bulunmaktadır.

 

Sendikamız Genel Başkanlığınca 20/11/2007 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığına görevde yükselme eğitimi ve sınavlarının hakları gasp etmeden yapılması, norm kadro esasları çerçevesinde boş bulunan tüm kadrolarla ilgili görevde yükselme eğitimi ve sınavı ile ilgili 2008 yılında takvim hazırlanması gerektiği hakkında yazı yazılmıştır.

 

Şef olarak atanan ve mahkeme kararıyla iptal edilen 571 şef kadrolarımızın paniğe kapılmamalarını ve bu konunun derhal çözülmesi bakımından gerekli girişimler sendikamızca yapılacağının bilinmesini isteriz.

 

Sendikamız Genel Başkanlığınca yazılan yazıda, norm kadro esasları çerçevesinde Türkiye Genelinde iptal edilenlerle birlikte toplam 4.000 civarında boş şef  kadrosu için 2008 Ocak-Şubat aylarında görevde yükselme eğitimi ve sınavı yapılması gerektiği hatırlatılmıştır.

 

Sendikamız Genel Başkanlığının Yazısı için devamını okuya tıklayın.

 

 GENEL BAŞKANLIĞIMIZIN YAZISI

+