MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza AYDOĞDU ile Eğitim Çalışanlarının Sorunlarını Görüştük.!

MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza AYDOĞDU ile Eğitim Çalışanlarının Sorunlarını Görüştük.!

Sendikamız Genel Başkanı Ümit DEMİREL, Genel Sekreteri Salih Burçin POYRAZ ve Genel Başkan Yardımcısı Ali GÜLER ile T.C Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza AYDOĞDU ile bir araya gelerek eğitim çalışanlarının sorunlarını ve çözüm önerilerini görüştü.

Yapılan görüşmede;

1- MEB Personellerinin İller arası yer değiştirme yönetmeliğinde 5 yıl olan sürenin uygulamalarda 6 yıl olduğu, il içi yer değişikliği süresinin 3 yıl olmasına rağmen uygulamalarda 4 yıl olduğunun tespit edildiği, il dışı ve il içi yer değişikliği sürelerinin öğretmenlerde olduğu gibi düzenlenmesi gerektiği ve il içi yer değişikliği iş ve işlemlerinin MAYIS AYI içinde bitirilmesi, il dışı yer değişikliğinin ise HAZİRAN AYI içinde bitirilmesi durumunda sürelerde sarkma olmayacağı konularında genel bilgi verilmiştir.

2- Aday memurlara ilk atama evrakları içinde "Sendika üyelik belgesi" verildiği, aday memurun bilgisi dışında üyelikler yapıldığı, üyelikten çekilmek isteyen aday memurlara"Asaletin tasdik olmaz!" tehditleri yapıldığı bu konuyla ilgili inceleme ve araştırması yapılması gerektiği ve Milli Eğitim Bakanlığınca illerin bu konularla ilgili uyarılması istenmiştir.

3- Geçici görevlendirme yoluyla Müdür Yardımcılığı/ Şube Müdürlüğü yapan yöneticilerin hiç bir liyakat ve ehliyete sahip olmadığı ve bu yetersizliğin Amir-Memur arasında sendikal farklılardan gerilimlere neden olduğu, farklı ve ciddi mobing olayların yaşandığı konularında genel bilgi verilerek, Görevlendirme yöneticilerin görevlendirmelerinin iptal edilerek, 2017 yılı içinde ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ SINAVI"nın açılarak boş olan şube müdürlüğü kadrolarına atamaların yapılması hususunda görüşümüz iletilmiştir.

4- MEB Merkezi Sistem Sınavlarında "Salon Başkanı ve Salon Gözcüsü" olarak eğitim çalışanlarının da yer alması gerektiği, Genel Seçim, Yerel Seçim,Cumhurbaşkanlığı Seçimi v.b. ülkemizin geleceğini belirleyen tüm seçimlerde eğitim çalışanlarının sandık başkanı olabildiği, Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı sınavların tümünde eğitim çalışanlarının salon başkanı veya salon gözcüsü olarak görev verilmesi gerektiği hususlarında bilgi paylaşımı yapılmıştır.

5- 2017 yılı içinde "Memurluk Sınavı", "Teknik Kadro- Unvan Değişikliği Sınavı", "Şube Müdürlüğü Sınavı", "Saymanlık Sınav"larının yapılması gerektiği ,Eğitimlerini tamamlayan eğitim çalışanlarının kariyer ve liyakat ilkesi gereği görevlerinde yükselmelerinin önemli olduğu, ancak yazılı sınav sonrası "SÖZLÜ SINAV", Mülakat uygulamasının torpil algısı yaratacağı,  yazılı sınav sonrası yönetmelik gereği yapılacak sözlü sınavın kaldırılması hususunda bilgi paylaşımı yapılmıştır.

6- Milli Eğitim Bakanlığının Şoför ihtiyacının karşılanması için görevlendirme yoluyla Şoför olarak çalışan eğitim çalışanlarının kadroya geçirilmesi ve bu uygulamanın görevlendirme yoluyla memurluk yapan hizmetliler içinde yapılmasının fayda sağlayacağı hususlarında bilgi paylaşımı yapılmıştır.

7- Hizmetli veya memur olarak görev yapan ancak eğitim fakültesi mezunu olan eğitim çalışanları için  "MEB Öğretmen Görevde Yükselme Sınavının"açılması hususunda bilgi paylaşımı yapılmıştır.

MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Sayın Hamza AYDOĞDU'ya eğitim çalışanlarının sorunlarına göstermiş olduğu sıcak ilgi için ayrıca teşekkür ediyoruz.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı görüşmelerimiz devam edecek olup, T.C Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet YILMAZ ve MEB Müsteşarımız Yusuf TEKİN'den eğitim çalışanlarının sorunlarını görüşmek için randevu talebinde bulunduk.

TEÇ-SEN GENEL MERKEZİ 

+