Bakanlık Öğretmeni İhya Ederken Eğitim Çalışanlarını İmha Ediyor.

Bakanlık Öğretmeni İhya Ederken Eğitim Çalışanlarını İmha Ediyor.

 

Yetkili sendikanın toplu sözleşme kazanımı olarak sunduğu sınav ücretleri artacak açıklaması eğitim çalışanları için "dağ fare doğurdu."dan başka bir anlam ifade etmedi. Çünkü; yapılan yeni ücret düzenlemesi ile 2 saatlik çalışma karşılığı ödenen 50 Tl'lik gözetmen ücreti 122 TL'ye çıkarken sınavın organizasyonunda sınav günü tam gün, öncesinde ise 1-2 hafta sınav mesaisi yapan eğitim çalışanlarının sınav görev ücreti ise düşürülmüştür. Eski Yeni sınav Ücretleri Tablosu Aşağıya Çıkarılmıştır.

 2016-2017 dönemini kapsayan toplu sözleşmeden sonra yetkili sendika resmi web sitesinden aşağıdaki açıklamayı yapmıştı.

Sınavücretlerindeki adaletsizliği giderdik; sınav ücretleri artırımlı ödenecek


Milli Eğitim Bakanlığınca hafta sonu yapılan merkezi sınavlarda görev alan eğitim çalışanlarına, ek ders ücreti yerine 18.01.2012 tarihli ve2012/2723 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslara göre (sınav gözetmeni için 1600 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı tutarında) sınav görev ücreti ödenecektir.


Aslında açıklamaya baktığımızda ve toplu sözleşme hükmünü okuduğumuzda sınav ücretlerinin sadece sınav gözetmenleri için artırım öngördüğünü anlamak için az biraz okuma yazma bilmek kafidir.

Şimdi yetkili sendikaya soruyoruz. Sınav ücretlerindeki adaletsizliği şefin, memurun, hizmetlinin hakkından alınarak, öğretmenlerin sınav ücretini artırılmasını sağlayarak mı giderdiniz? 2016-2017 toplu sözleşmede öğretmen eğitim çalışanları hariç Milli Eğitim Bakanlığı'nda görev yapan eğitim çalışanları için bir tane kazanımınız var mı? Bırakın kazanımı imzaladığınız toplu sözleşme ile memurun hizmetlinin fazla mesaisini pula çevirdiniz. Kazanım dediniz!!!. 4/C'linin mahkeme kararı ile hak ettiği 500-600 TL ek ödemeyi 150 TL'ye düşürdünüz. Kazanım dediniz!!!Şimdide "ayağı yanık kedi misali" bakan bakan gezip yaptığınız yanlışı düzeltmeye çalışıyorsunuz.

Toplu sözleşmede aslında kimlerin hakkının alındığının, kimlerin unutulduğunun takdirini eğitim çalışanlarının vicdanına bırakıyoruz.

Tüm bu gerekçeler ışığında; Eğitim çalışanlarının emeğini hiçe sayan bu ücret düzenlemesini kabul etmiyoruz.

Bu nedenle; Teç-SenGenel Merkez Yönetim Kurulu'nca " Milli Eğitim Bakanlığınca 2016 yılı sınav ücretlerinde yapılan değişiklik ile memur, şef , şoför, hizmetli eğitim çalışanlarının sınav ücretlerinden kesinti yapılmasına ilişkin düzenlemeye karşı 81 il teşkilatlarımız ve üyelerimizin katılımıyla genel grev kararı alınmıştır.

Teç-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulunun 22/04/2016 tarih ve 2016/44 sayılı kararıyla, 22 Nisan 2016 tarihinden itibaren Milli Eğitim Bakanlığınca yapılacak olan tüm sınavlarda üyemiz eğitim çalışanlarının sınav ücretlerindeki adaletsiz uygulama sona erene kadar "Sınavlarda Görev Almamalarına" oy birliği ile karar verilmiştir

 

TEÇ-SEN GENEL MERKEZİ

picture picture

+