UYARI! MEB İl İçi Yer Değişikliği Sorunlarını Çözmelidir.!

İL İÇİ YER DEĞİŞTİRMELERDE OLUŞACAK SORUNLARI AÇIKLIYORUZ.!

MEB bu yıl ilk defa yapılacak olan (GİH-THS-YHSve SHS) personelin il içi yer değiştirmelerinde sınıf tekrarı yapacak gibi görünmektedir. TEÇ-SEN sendikası genel merkezi olarak yaptığımız görüşmeler neticesinde hedeflenen atama ve yer değişikliğinin Milli Eğitim Bakanlığının uyguladığı "Ötekileştirme  ve Önemsememe" nedenleriyle istenilen düzeyde ve anlamlı bir değişiklik sağlamayacağı anlaşılmaktadır.

Bu açıklamayı yapmamızın sebebi ise tamamen "Testi Kırılmadan" bir uyarı niteliğindedir. Çünkü İl İçi yer değişiklikleri için zaman daralmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığının inisiyatif alması ve "İl İçi Yer Değiştirmeleri" çalışan lehine bir kurala ve standarda bağlaması gerekmektedir. 

İL İÇİ YER DEĞİŞTİRMELERDE OLUŞACAK SORUNLAR

Görev Gurupları Arası Geçişte Farklı Uygulamalar Olmuştur. MEB Bu Farklıları Gidermek İçin Adım Atmamıştır.

Görev grupları arası geçişlerde açıklama yapmadan yetkiyi illere devrettikten sonra 81 ilin farklı uygulaması herkes tarafından görülmüş bir tek MEB tarafından görülmemiştir. Bu farklı uygulamalar birçok eğitim çalışanını mağdur etmiştir.

MEB İl İçi Yer Değiştirmelerin Nasıl Yapılacağı İle İlgili Kılavuz Yayınlamamıştır.!

Öğretmen ve Yönetici atamalarında atamalardan önce kılavuz yayımlayan MEB personel atamalarında açıklama olmayan bir yazı ile duyuru yaparak İl Milli Eğitim Müdürlüklerini ateşe atmıştır. İl Milli Eğitim Müdürlükleri olmayan normlardan nasıl yer değişikliği yapacak merak edilmektedir.

İllerde Hizmetli ve VHKİ Normu Yoktur. Norm Kadro Güncellemesi Yapılmalıdır!

Sendikamıza gelen birçok e-posta ve telefondan anlaşılacağı üzere il merkezlerimizde Hizmetli ve VHKİ normu bulunmamaktadır.

Bir ilimiz merkezinde bir tane hizmetli normu ilan edilecek ve o ilde görev yapan bütün hizmetliler o norma başvuru yapacak. MEB kendini komik duruma düşürmüştür. Anlaşılacağı MEB ilk defa yapacağı bu sistemin üzerine kafa yormamıştır.

MEB norm kadro güncellemesi yapmadan,herhangi bir kılavuz yayımlamadan yaptığı bu işten eğitim çalışanları fayda görmeyecektir.

Oyda ki basit bir sistemle çözülebilecek yer değiştirmelerdeki sorunlar MEB’in yapmış olalım mantığından dolayı FAYDA sağlamayacaktır.

MEB’in her sene uygulamayan koymuş olduğu İl İçi Öğretmen Atama yer değişikliğinde yapılan sistem uygulandığı takdirde personel fayda sağlayacak ve yer değişikliği müracaatı yapan personelin tamamına yakını yer değişikliğinden faydalanacaktır.

Çözüm basittir. Çözmek isteyen varsa tabiî ki… Önce norm kadro güncellemesi sonra İl içi Öğretmen atama kılavuzuna benzer bir kılavuz yayımlamak. Yani, tayin isteyecek personelin başvurusu alınacak, başvuru yapan personelin kadroları ilan edilecek ve tercihler alınacak.

Şu an yapılan sistemde çözülmüş gibi görünen Atama Yer Değiştirme problemi yine sorun olarak karşımıza çıkacaktır.

MEB yine her zaman ki gibi MÖB olduğunu göstermiştir.

TEÇ-SEN GENEL MERKEZİ

 

+