DEMİREL: “YHS NEDEN KALDIRILMALIDIR? DAHA ADİL BİR BAKIŞ MÜMKÜN!”

DEMİREL: “YHS NEDEN KALDIRILMALIDIR? DAHA ADİL BİR BAKIŞ MÜMKÜN!”

Çalışma şekli memurlukla ilgisi olmayan, mesai kavramı değişken, beden işi ve aşırı iş yükü olan, görev tanımı bulanık olan ve aslen “İşçi” pozisyonunda olması gerekirken “Yardımcı Hizmetler Sınıfı” adıyla 1965 yılında Devlet Memurluğu Kapsamına alınmıştır.

“Yardımcı Hizmetler Sınıfı”nın görev ve sorumlulukları ucu açık ve geniştir. Aynı hizmet sınıfında görev yapan 13 farklı mesleki kadro yer almakta ve amirin vicdanıyla doğru orantılı olarak bekçilik, bahçıvanlık, kalorifercilik, aşçılık, temizlikçilik, taşıma, teknisyenlik, kurye, danışmanlık, sekreterlik, santral, güvenlik görevlisi, boyacı, çaycı gibi birçok iş yaptırılmaktadır. Son zamanlarda eksik istihdam, personel yetersizliği v.b nedenlerle de memurluk, muhasebe, taşıma-kitap -okul/derslik yapımı ihalesi gibi birçok yeni görevlerde yüklenmektedir.

1965 yılında ve sonraki yıllarda; Okul ve Kurumların tamamı sobalı olması ve ısıtma, taşıma, boya gibi işlemlerinin yapılması için yardımcı hizmetler sınıfına ihtiyaç vardı. 58 yıl boyunca Yardımcı Hizmetler Sınıfı görevini hakkıyla yerine getirilmiş ve görevini tamamlamıştır.

2023 Yılı Türkiye’nin 2. Yüzyılıdır. Yardımcı Hizmetler Sınıfına 2.Yüzyılda ihtiyaç yoktur. YHS-Yardımcı Hizmetler Sınıfı Devlet Memurluğu kapsamından çıkarılmalıdır. Daha adil Bir Bakış Mümkündür.

Buna Göre;

1- Yardımcı Hizmetler Sınıfında görev yapan tüm kamu görevlileri eğitim durumlarına uygun GİH kadrolarına atanmalıdır.

2- Yardımcı Hizmetler Sınıfında görev yapıp “İşçi” kadrosuna atanmak isteyenler ise İşçi Kadrosuna atanması,

3- Aşçı ve Aşçı/teknisyen yardımcılarının ise “Meslek” olması nedeniyle geçişlerinin “Teknik Hizmetler Sınıfı” olarak düzenlemesi,

4- Yardımcı Hizmetler Sınıfının kaldırılması ve geçiş sürecinde yaşanılacak sorunların çözümü ilgili sendikaların, meslek kuruluşlarının ve derneklerin paydaş olacağı “Komisyon Kurulması”

“Yardımcı Hizmetler Sınıfının” kaldırılması ve eğitim durumlarına uygun kadrolara atanması durumunda büyük bir MEMNUNİYET HALKASI yaratacaktır.

TEÇ-SEN-TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARI SENDİKASI

GENEL BAŞKANLIĞI

+