DEMİREL: “Memurlar İlk Defa Satılmıyor!”

DEMİREL: “Memurlar İlk Defa Satılmıyor!”

Sadece son 3 yılı incelediğimizde; Türkiye’de oluşan aşırı fiyat artışı, değerli maden, kur, mal ve hizmetlere gelen artışlar, eğitim, sağlık, ulaşım hangi kalemi ele alırsak alalım! ortalama artış oranı %400 olduğunu görüyoruz.

Devletin kendi belirlediği “Yeniden Değerleme Oranı” bile %122 olduğu, asgari ücrete yapılan zam oranının %54 olduğu, memurlarla asgari ücret arasında kayda değer bir farkın olmadığı bir dönemde memur ve emeklisine verilen %30 zammın kabul edilecek bir tarafı, alkış tufanı koparılacak yönü ve memnuniyet halkası oluşturacak genel bir kabulü de yoktur.

Yetkili Siyasi Sendikaların alkışlayan tarafta yer tutmasının nedeni açıktır. Memur maaşlarının asgari ücretle eşitlenmesi projesinin başarıyla sonuçlanmasında, önemli gayretleri, emekleri ve alın terleri vardır. Mutluluktan alkış tufanı kopmuştur. Haklılarda…

 

Asgari ücretliye verilen zam oranları yılda 1 kez verildiği için memurlara %54 zam yerine %30 zam verildiği de tutarsızdır. Çünkü asgari ücretliye 2022 yılı ocak ve temmuz aylarında zam verilmiştir. Halbuki kazın ayağı o şekilde değildir.

Yetkili sendika ve ortağı tarafından sendikalara getirilen %2’lik baraj anlaşması ile memurlara da verilecek olan %54 zamdan vazgeçilmiş ve memur ve emeklilerine %30 zam verilmiştir. Aradaki Fark olan %24 ise %2 sendikal barajını çıkarmak için kurban edilmiştir.

Bu memurların haklarının gasp edilmesi ve satılması noktasında ilk pazarlık da değildir. Daha önce memurlar; “Bu Teklife Kapalıyız! %3 zam müzakere edilebilir ama kabul edilmez.” Sözünden sonra koşa koşa %3,5’a imza atıldığını” çok iyi bilmektedir. Bundan 13 yıl önce maaşlarıyla alabildikleri ile bugün aldıklarını kıyaslayabilme zekasına sahip memurların tamamı durumun nerden nereye geldiğinin farkındadır.

Memur ve Emeklisinin ev ve araba alma gibi hayali kalmamıştır. Gelecekle ilgili karamsarlık ve endişe içindedir. Ev kiraları, faturalar ve gıda masraflarının aşırı artması nedeniyle memurlar, asgari ücretliler ve emekliler çok zor günlerden geçmektedir.

 

Memur ve Emeklilerimize %30 zammın yanında mutlaka 5.000 lira ek zam yapılması şarttır.

 

TEÇ-SEN- TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARI SENDİKASI

GENEL BAŞKANLIĞI

+