DEMİREL: “Üç Buçuk Soysuzun Ardından Zağarlık Yapmayız!”

DEMİREL: “Üç Buçuk Soysuzun Ardından Zağarlık Yapmayız!”

 

Türkiye, kamu sendikacılığının kara günlerinden geçmektedir. Yetkili sendika ve kankası tarafından başlatılan baraj oyunu siyasilerin ve hükümetin de desteği ile meclisten geçmiştir. 2024 ocak ayından itibaren uygulanması gereken bu değişiklik, çalışma bakanlığında görev yapan siyasi sendikaların işbirlikçisi bazı bürokratlar tarafından Ocak 2023 ayından itibaren uygulanmasına karar verilmiş ve kanun geriye yürütülmüştür.

 

Bağımsız sendikalar olarak, Ak parti hükümetine faydadan çok zarar getireceğini gördüğümüz ve komisyon aşamasında her yönüyle anlattığımız bu baraj konusu özgürlüklerin genişletilmesi yerine daraltmaya, sendikal özgürlük yerine sendikal rehineye, sendikal çoğunluk yerine sendikal tekelleşmeye neden olacağı açıktır.

 

Bundan 1 yıl önce %1 olarak dayatılan sendikal baraj uygulamasını danıştay iptal etmiştir. Danıştay iptal gerekçesinde; Anayasaya aykırılık görmüş ve sendikal özgürlüğe, uluslararası sözleşmelere aykırı olan %1 sendikal barajı uygulamasını oy birliği ile iptal etmiştir. Danıştayın anayasaya aykırı diyerek oy birliği ile iptal ettiği %1 sendikal barajını %2 olarak aynı yıl içinde tekrar gündeme getirmenin mantıklı tek nedeni vardır. Korku! Korkunun ecele faydası yoktur. Kurduğunuz bu çarpık satış düzeni sona erecektir. Yetkiyi işveren heyetine peşkeş çekme dönemi sona erecektir.

 

Memur-sen ve kamu-sen tarafından meclise getirilen ve komisyon aşamasında net olarak gördüğümüz kamu-sen ve memur-sen genel merkez yöneticilerinin vıcık vıcık ilişkilerinden, kahkahalarından ve kol kola verdikleri pozlarından dolayı Türkiye sendikacılığı adına utanç duyduk. Yüzlerinin dahi kızarmadığına bizzat şahit olduk.

 

Memur maaşlarını asgari ücretle eşitleyen yetkili sendika ve ortakçılarının, Memurların yanına giderek “Sendika parası almak için bize üye olun!” diyen siyasi sendika yöneticilerine; “Bizi günlük 6 Liraya Muhtaç Edenlerin Yanında Olmayı Utanç Kaynağı Sayarım!”, “Bizim Davamız Satılık Değildir!” sözleri GURUR KAYNAĞIMIZDIR.

 

“DİLENCİNİN BİLE KABUL ETMEDİĞİ GÜNLÜK 6 LİRAYA DAVASINI SATACAK ÜYEMİZ BULUNMAMAKTADIR!”

 

%2 sendikal barajı Anayasa Mahkemesince iptal edilecektir. Tüm hukukçuların birleştiği kanaat bu yöndedir. Sendika üyelerimiz şunu iyi bilmektedir. Bugün kesilen ücretler yarın mahkeme kararına binaen faiziyle birlikte iade edilecektir. Bu onurlu, omurgalı ve vakurlu duruştan dolayı tüm TEÇ-SEN ailesinin her bir ferdini bir defa daha takdir ve tebrik ediyorum.

 

TEÇ-SEN Neferleri  olarak Mehmet Akif ERSOY’un dediği gibi “Üç buçuk soysuzun ardından zağarlık yapmayız;
Hele hak namına haksızlığa ölsek de tapmayız.”

 

Genel Merkez ve Şube/il/ilçe/işyeri/komisyon başkanlıklarımız sanki %2 barajı yokmuş gibi çalışmaya devam edeceğiz. Genel Hedeflerimiz;

1- Kamu çalışanlarının geçmiş yıllardaki kayıplarının karşılanması için 5000 Lira Ek Zam Yapılması,

2-3600 Ek Göstergenin 1.Dereceye Gelen Tüm Kamu Çalışanlarına Verilmesi,

3-YHS Sınıfının Kaldırılması ve Eğitim Durumlarına Uygun Kadrolara Atanması,

4-Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneğinin Eğitim Çalışanlarının Tümüne Verilmesi,

5- Hizmetli/Memur Öğretmenlerin Sınıflarına ve Öğrencilerine Kavuşturulması,

6- EYT kapsamında staj mağduriyetinin giderilmesi,

7-Bayram İkramiyesinin Devlet Memurlarına da Ödenmesi,

 

TEÇ-SEN -TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARI SENDİKASI

GENEL BAŞKANLIĞI

+