Teç-Sen Başkanlar Kurulu Toplantısı Büyük Bir Coşkuyla Yapıldı.

24 Aralık 2022 Tarihinde Ankara Büyük Anadolu Otel’de Gerçekleşen TEÇ-SEN İl Başkanları Eğitim ve İstişare Toplantımız Büyük Bir Çoşkuyla Yapıldı.

%2 Sendikal Baraj ,Eğitim çalışanlarının temel sorunları ve gelecekte ortaya çıkabilecek sorunların çözümü için stratejilerin belirlendiği toplantı yaklaşık 4 saat sürdü.

Teç-Sen Genel Başkanı Ümit DEMİREL yaptığı konuşmada; 

Bir Bakmışsın İl Ve İlçelerde Toplantıdan Toplantıya Koşan, Bir Gün Eylemde Olan, Bir Gün Alanda Olan, Bir Gün Mitingte, Bir Gün Grevde Olan, Müdürlük Yerine Sendikacılık Yapan Ruhu Satılmış Yöneticilerle Göğüs Göğüse Çarpışan, Üyelerimizin Düğününde, Doğumunda Sevincini Paylaşan, Cenazesi Olduğunda Acıları Ortaklaştıran…

 

Yetmedi Haydin Ankaraya Dediğimizde De Kar, Kış Demeden Yola Revan Olup Bu Kutlu Buluşmamızı Sağlayan, Hak, Hukuk, Adalet Ayaklar Altına Alındığı Halde  Hakikat Yolculuğuna Devam Eden Ve Bu Yoldan Dönmeyi Hiçbir Zaman Aklından Dahi Geçirmeyen Kıymetli Dava Arkadaşlarım Başkanlar Kurulu Toplantımıza Hoşgeldiniz. Sefalar Getirdiniz.

 

Değerli Dava Arkadaşlarım; Teç-Sen Olarak Her Zaman Hakikatin Yolunda Olduk Ve Hakikatin Işığında Hak Ve Adaleti Aradık, Arıyoruz. Hakikati İse İdelojilerde, Siyasi Parti Koridorlarında, Çerçevesi Çizilmiş Kalıplarda, Birilerinin Has Adamı Olmakta, Birilerinin Borazancılığını Yapmakta, Şahsi Menfaatlerde Ve Güçlünün Yanında Sırnaşık, Şımarık Ve Pısırık Durarak Aramıyoruz.

 

Dünün Mazlumlarının Bugünün Zalimleri Olmasını, Haksızlığın, Hukuksuzluğun Ve Hudutsuzluğun Merkezi Haline Gelmesini, Musa Musa Deyip Firavuna Sellektör Yapıp Sinyal Çaktıklarını, Düştükleri Aşağılık Hallerini  Görüyoruz. Görüyorsunuz.

 

Siyaset Beslemelerinin Bu Kadar Küçülmelerinin, Eğilmelerinin, Taviz Üstüne Taviz Vermelerinin, Eylemsiz, Söylemsiz Ve Tepkisiz Kalmalarının, Eylem Kararı Alıp Geri Çekmelerinin Tek Sebebi Vardır. Gidici Olduklarını, Yetkiyi Kaybedeceklerini, Hükümranlıklarının  Sonuna Geldiklerini İyi Biliyorlar. 13 Yıldır Oynadığınız Bu Tiyatro Oyununun Final Sahnesinde Ne Yaparsanız Yapın Efendiler Gidicisiniz… Sizleri İlk Durakta İndiriyoruz. Hodri Meydan! Azdan Az Çoktan Çok Gider…

 

Üye Kayıplarını Ve Bağımsız Sendikacılığın Yükselen Değerini Önlemek İçin Siyasi Sendikal Barajlar Kursanızda… Aylık 150 Liraya Memurları Satın Alabileceğinizi Düşünsenizde… Kirli Pazarlıklar İçinde Kurduğunuz Bu Kirli Düzenin Devam Etmesi İçin Can Hıraç Debelensenizde… Sonuç Değişmeyecektir Efendiler. Sizleri İlk Durakta İndiriyoruz. Gidicisiniz. Hodri Meydan! Azdan Az Çoktan Çok Gider.

 

Neye Faydanız Oldu. 13 Yıldır Kamu Çalışanlarını Açlığa, Sefalete, Yoksulluğa, Yoksunluğa, 3 Kuruşa Muhtaç Hale Getirdiniz.  Ali Cengiz Oyunlarınız İle Memur Maaşlarını Asgari Ücrete Eşitlediniz. Şimdi Minnoş Ve Kıt Aklınızla 150 Liraya Memurları Satın Alırız Diyorsunuz. Güvendiğiniz Dağlara Kar Yağdıracağız Beyler… Gidicisiniz. Hodri Meydan! Azdan Az Çoktan Çok Gider.

 

Evet! Bu Siyaset Beslemesi Sendikaların Neye Faydaları Oldu. Madem 2 Günde Meclisten Kanun Çıkarma Yeteneğiniz, Beceriniz, Süper Güçleriniz Var! 15 Yıldır Eğitim Çalışanları Eğitim Hazırlık Ödeneğinin Verilmesini Bekliyor! Bu Maharetinizi Eğitim Çalışanları İçin Niye Kullanmadınız.

 

Hadi! Yapsanıza! Eğitim Öğretime Hazırlık Ödenedeğinin Yerini Bilmiyorsanız Biz Söyleyelim. 657 Sayılı Kanunun Ek 32.Maddesinde Değişiklik Yaptıracaksınız. Ocak Ayında Getirin Meclise 2 Günde Çıkarın Da Görelim. Bizde Sizi Alkışlayalım. Ama Yapamazsınız. Beceremezsiniz. Süper Güçlerinizi Kullanamazsınız. Biz Sizin Ciğerinizi Biliriz Ciğerinizi. 13 Yıldır Oynadığınız Bu Tiyatronun Final Sahnesinde Sizleri İlk Durakta İndiriyoruz Efendiler. Gidicisiniz. Hodri Meydan! Azdan Az Çoktan Çok Gider.

 

Giyim Yardımları İle Giyinilmiyor, Aile Yardımları, Çocuk Yardımları Neredeyse Hiç Artmıyor. Verilen Yemek Yardımlarıyla 3 Tane Ekmek Alınamıyor. Vergi Dilimleri Sabitlenmediği İçin Hala Maaşlardan Kesinti Yapılıyor. 2 Yılın Üzerindeki İzinler Hala Kullanılamıyor Veya Ücretle Karşılanmıyor. Hafta Sonuna Denk Gelen İzinler Hala Yanıyor. Süper Siyasi Güçlerinizi Bağımsız Sendikalara Baraj Kurmak Yerine Bu Sorunları Çözmek İçin Neden Kullanmadınız.  13 Yıldır Oynadığınız Bu Tiyatronun Final Sahnesinde Sizleri İlk Durakta İndiriyoruz Efendiler. Gidiciniz. Hodri Meydan! Azdan Az Çoktan Çok Gider.

 

Liyakat Ve Kariyer İlkesine Darbe Üstüne Darbe Yapılıyor. 76. Maddeden Torpil Üstüne Torpil Yapılıyor. Sözlü Sınavla İnsanlar Ayıklanıyor. Bunlara Hiç Ses Çıkardınız Mı?  Bu Arada Eylem Kararı Alıp Sonra Eylemden Vazgeçenleri Hatırlıyorsunuz. Bu Kansızlar Pazarlıklarla Kendi Seçkin Üyelerinden, Bir Rivayete Göre 99, Bir Rivayete Göre De 199 ‘Unun Sınavsız Şube Müdürü Yapılması Karşılığında Eylemi Geri Çektiklerini Biliyor Musunuz? Yatacak Yeriniz Yok Yatacak. Ama Hiç Merak Buyurmayın Efendiler. 13 Yıldır Oynadığınız Tiyatronun Sonuna Geldiniz. Gidicisiniz. Sizleri İlk Durakta Ve Dilediğiniz Bir Marşla Gönderiyoruz. Hodri Meydan! Azdan Az Çoktan Çok Gider.

 

Hangi Yaraya Merhem Oldunuz. Hangi Acıyı Hafiflettiniz. Hangi Sorunu Çözdünüz. Görevde Yükselme Sınavları Açılsın Diye Mi Koşturdunuz. Banka Promosyon İhaleleri Merkezi Yapılsın Diye Ortalığımı Yıktınız? Becayiş Hakkını Mı Kazandınız. Sınav Görevlerinde Eğitim Çalışanlarının Salon Başkanı Salon Gözcüsü Olmasını Mı Sağladınız. Grev Hakkını Mı Aldınız. Hizmetli Memur Öğretmenleri Sınıflarına Mı Kavuşturdunuz. Öğretmenlerin Ücretli, Sözleşmeli, Kadrolu, Uzman Ve Baş Öğretmen Olarak Bölünmesini Mi Önlediniz. Alım Gücümüzü Mü Yükselttiniz. Kamu Çalışanlarını Yoksulluk Üzerine Çıkarıp Refah İçinde Bir Kamu Çalışanları Mı Yarattınız.  Ne Yaptınız! Sıfır Zamlarla Memurları 3 Kuruşa Muhtaç Etmek Dışında, Açlık Sınırında Kamu Çalışanları Test Etmek Dışında Ne Yaptınız? 13 Yıldır Oynadığınız Tiyatronun Son Bölümünde Sizleri Davullarla Zurnalarla Sahneden İndiyoruz Beyler. Gidicisiniz. Hodri Meydan! Azdan Az Çoktan Çok Gider.

 

Şimdi Değerli Kamu Çalışanları Sizlere Bugünün Tarihini Verdiğimiz Müjdeleri Açıklama Zamanı Geldi. Çünkü Bu Baraj Oyunu 17 Yıldır Eylemlerle, Açlık Grevleriyle, Mitinglerle Mücadelesini Verdiğimiz Ve Sonuna Getirdiğimiz Bu İki Müjdeye Çökmek İçin Yapıldığı Çok Açıktır.

 

İlk Müjdemiz Yardımcı Hizmetler Sınıfında Görev Yapan Devlet Memurlarınadır. Evet Kıymetli Dava Arkadaşlarım, Masada 3 Teklif Vardır. Bunlardan Birisi Seçim Gününe Kadar Kabul Edilecektir. Birinci Teklif Bizimde Teklifimiz Olan Yardımcı Hizmetler Sınıfında Görev Yapan Kamu Çalışanlarının Eğitim Durumuna Uygun Kadrolara Atanmasıdır. İkinci Teklif Yüksek Okul Mezunlarının Memur Kadrosuna Atanması Ve 3. Teklif Olarak Da Ki Milyonlarca Üyesi Olan Sendikanın Teklifi Olan Lisans Mezunlarının Genel İdari Hizmetler Sınıfına Atanmasıdır.

 

Bizi Her Ne Kadar Sahada, Alanda Ve Masada Görmek İstemeselerde, %2 Sendikal Barajı İle Bağımsız Sendikaları Sahadan Çekmeyi Amaç Edinselerde, 17 Yıllık Emeğimize Çökmek İçin Operasyon Çekselerde… Kabul Edilecek Olan Teklif Yine Bizim Teklifimiz Olacaktır. Yardımcı Hizmetler Sınıfında Görev Yapan Tüm Kamu Çalışanları 1 Defaya Mahsus Eğitim Durumlarına Uygun Kadrolara Atanacaktır.

 

İkinci Müjdemiz İse 5 Ay Önce Kanunlaştırılan Ve Yaklaşık İki Buçuk Milyon Kamu Çalışanlarına Tek Kalemde Verilen 3600 Ek Göstergenin Kapsamının Genişletilmesidir. 3600 Ek Göstergenin Kapsamının Nasıl Genişleyeceği Konusunda Da 3 Teklif Masadadır.

 

Bunlardan Birincisi Yine Bizimde İsteğimiz Olan 1.Dereceye Gelen Kamu Çalışanlarının Tümüne 3600 Ek Gösterge Verilmesidir. İkincisi İse Sadece Kamu Şeflerine Ve Teknikerlere 3600 Ek Gösterge Verilmesidir. En Son Teklif İse Dayatılan Teklif Budur. Tazminat Yansıtma Oranlarında Artış Yapılmasıdır.

 

Mayıs Ayına Kadar Gerek Yardımcı Hizmetler Sınıfının Kaldırılması Ve 3600 Ek Gösterge Kapsamının Genişletilmesi Sorunları Çözülecektir. Araya Bayram İkramiyesini Sıkıştırmak İstiyoruz. Bu Konuda Da Yine Teç-Sen Olarak Alanda, Eylemde Olacağız. 16 Yıldır Kamu Çalışanlarının Yanında Olduk, Oluyoruz Ve Olmaya Da Her Daim Devam Edeceğiz.

 

Değerli Kamu Çalışanları Zalimin Sonu Yaklaştıkça Zulmü Artarmış Derler. Geçen Sene %1 Olan Ve Yargı Tarafından İptal Edilen Sendikal Baraj, Bu Sene %2 Olarak Meclisten Geçti. Ecdadımız Gemileri Karadan Yürütmeyi Akıl Etmiş Ve Başarmıştır. Bunlarda Kanunları Geriden Yürütmeyi Başarmıştır. Aradaki Vizyon Farkının Değerlendirmesini Elbette Kamu Çalışanları Yapacaktır.  Bağımsız Sendikaları Hedef Alan %2 Sendikal Barajının  Uygulanma Tarihi 2024 Ocak Ayıdır. 2024 Ocak Ayından Önce Bu Hüküm Uygulamaz.

 

Toplu Sözleşme Hükmüne Aykırı Olan, Anayasaya Aykırı Olan, İlo Ve Ulusaralarası Sözleşmelere Aykırı Olan Bu Düzenleme Kesinlikle İptal Edilecek Ve Tüm Kazanılmış Haklar Faiziyle Birlikte İade Edilecektir. Anayasa Profosörleri De Dahil Tüm Hukukçuların Görüşleri Bu Yöndedir.

 

Toplu Sözleşme Masasında Memur Maaşları İçin Hükümet Ve Yetkili Sendikanın %50 Zamma İmza Attığını Düşünün! Düşünemediniz Dimi J  Tarihte Yetkili Sendikanın 3,5 Dışında İmza Atabildiği Bir Toplu Sözleşme Yoktur Ama Daha İyi Anlaşılması İçin Anlatıyorum.

 

Örnek Olarak Toplu Sözleşme Masasında Memurlara %50 Zam İmza Altına Alınmış Olsun. Tbmm %50 Az Olmuş %70 Zam Yapalım Diyebilir Mi? Diyebilir. Kapsamı Genişletebilir. Lehte Olan Düzenlemeleri Meclis Yapabilir. Ancak Aynı Meclis %50 Zam Çok Olmuş %15 Zam Yapacağız Diyebilir Mi? Hayır! Toplu Sözleşme İle Tanımlanmış Ve İmza Altına Alınmış Mali Haklar Kanunlar Eliyle Kısıtlanamaz, Daraltılamaz.

 

Bağımsız Sendikalardan Rahatsız Olan Kankişkoların, Üye Kayıplarını Önlemek İçin Siyasi Kararla Yapılan Bu Düzenleme Eninde Sonunda İptal Edilecektir.

 

Kıymetli Dava Arkadaşlarım; Bağımsız Sendikacılığa Güvenen, İnanan Ve Baş Tacı Eden Değerli Kamu Çalışanları Şunu Hiç Unutmayın!  Peşinden Gideceğimiz, Koşabileceğimiz, Enerjimizi Tüketebileceğimiz Bir Hayalimiz Var. Hayallerimizin Peşinden Koşacak Cesaretimiz De Var. Ve Emin Olun Kurulan Tüm Tuzakları Bozacak Planlarımız Da Var.

 

Öncelikle Eğitim Hizmetleri İş Kolunda Faaliyet Gösteren, Sahada Eylemleri, Mitingleri Birlikte Yaptığımız, Hedef, İlke, Misyon Ve Vizyon Olarak Kendimizden Ayrı Görmediğimiz, Bağımsızlık Çizgisinden Ödün Vermeyen Tüm Sendikalarla Görüşmeye Devam Edeceğiz Ve Birleşme Mutabakatlarını İmzalayarak Mayıs 2023 Ayında İnşallah 35-40 Bin Üyeye Ulaşacağız.

 

Nasılki %1 Barajını Yıkıp Geçtiysek. Kurdukları Bu Tuzağı Başlarına Geçirdiysek, %2 Barajınıda Yıkıp Geçeceğiz. Bağımsızlık Bayragını İnmemek Üzere Göndere Çekeceğiz. Bunları Da İlk Durakta İndirip Tarihin İhanet Çöplüğüne Bir Daha Dirilmemek Üzere Gömüp Geçeceğiz.

 

Hodri Meydan! Azdan Az Çoktan Çok Gider!

 

Başkanlar Kurulu Toplantımıza Katılan Tüm Dava Arkadaşlarıma Tekrar Hoşgeldiniz. Der. Toplantılarımızın Hayırlı Olmasını Dilerim.

 

 

 

+