Genel Başkanımız Ümit DEMİREL Gündemi Değerlendiriyor...

 

Biz Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu Ve Teç-Sen Olarak 24 Ayda 24 Eylem, 3 İş Bırakma Ve 1 Miting Yaptık. Devlet Memurlarının Tüm Sorunlarını İlgilendiren Bazen Genel, Bazen Özel Sorunların Çözümü İçin Sürekli Eylemsel Haldeydik.

 

Sıfır Zamlara İmza Atanlar, Kamu Çalışanlarının Verdiği Kutsal Yetki Gücünü Kötüye Kullananlar, İş Gücünün Yüksek Pazarlık Gücünü İşveren Heyetine Peşkeş Çekenler… Biz Onlara Kötü Kalpliler Diyoruz. Bunlar Sahada, Alanda Ve Eylemde Olmadıkları İçin Devlet Memurlarının Sorunlarından Bihaber Oldukları İçin, Siyasetin Emrinde Oldukları İçin, Sendikal Örgütlenme Kapsamını Daraltıp Sesi Çıkan Sendikaları Ve Konfederasyonları Susturmak İstiyorlar.

 

Geçen Sene Toplu Sözleşme Masasında Sıfır Zam Alan Bunlar… Üzerine Sendikal Örgütlenme Özgürlüğünü Gerekçesiyle  %1 Sendikal Örgütlenme Barajı Getirenler Bunlar. Gerekçesiyle Bu Kadar Taban Taban Zıt Olan Bir Hükmü Savunan Minik İnsanların Olduğu Makamlardan Büyük, İlkeli Ve Geniş Kapsamlı Bir Mücadele, Başarı Ve Kazanım Çıkmaz.

 

Bunlar, Devlet Memurlarını 400 Liraya Davasını Satabileceğine İnanıyorlar. Çünkü Onlar İçin Dava, Parayla Satın Alınabilir. Herkesi Kendileri Gibi Biliyorlar. Geçen Sene Getirilen %1 Sendikal Baraj Hükmünü Danıştay İptal Etti. Yargı Verdiği Kararda Anayasal Bir Hak Olan Sendikaya Üye Olma Özgürlüğünü Kısıtlayan Uygulamayı Anayasaya Aykırı Bulup İptal Kararını Vermiştir.

 

 Hevesleri Kursaklarında Kalmış Olacak Ki Şimdi %2 Sendikal Barajı, Torba Yasa İle Getirmeye Çalışıyorlar. 100 Bine Yakın Sendikalı Ve 750 Bin Sendikasız Kamu Çalışanı Olmak Üzere Toplamda 850 Bin Kamu Çalışanını Etkileyecek Bu Kanun Teklifi Yetkili Sendika Koltuğunda Oturan Yani Önemli Ve Büyük Bir Koltukta Oturan Minik Bir Zihnin Minik Heveslerinden Başka Bişey Değildir.

 

Geçim Sıkıntısı Çeken, Açlık Ve Sefaletle Test Edilen Devlet Memurlarının Tamamına Toplu Sözleşme İkramiyesinin Ödenmesi İçin Mücadele Etmek Gerekirken, Bu İkramiyeyi Üye Devşirme Yöntemi Olarak Görmek Bile Tepeden Tırnağa Yetkiye Ve Devlet Memurlarına İhanettir. Gelin Bu Toplu Sözleşme İkramiyesini, Tüm Devlet Memurlarımıza Verilmesi Sağlayalım. Hak Ve Adalet Budur.  

 

Yardımcı Hizmetler Sınıfı Bir İhtiyaçtan Doğmuştur. 1965 Yılında Tüm Devlet Daireleri, Tüm Okul Ve Kurumlar Sobalı İken Yani Odun, Kömür Ve Kabuk Gibi Katı Yakıtların Kullanıldığı Zamanlarda Yardımcı Hizmetler Sınıfına İhtiyaç Vardı.  Katı Yakıt Yakımından Kaynaklı, Depolama, Taşıma, Oluşan İsi, Pası Temizleme, Badana, Boya Gibi İş Ve İşlemlerin Yapılmasında Da Yardımcı Hizmetler Sınıfına İhtiyaç Vardı.

 

Ancak 1965 Yılında Oluşan İhtiyaçların Tamamı Giderilmiştir. Yardımcı Hizmetler Sınıfı Görevini Tamamlamıştır.   Yardımcı Hizmetler Sınıfının Devamında Israr Etmek... Bilgisayar Varken Daktilo Kullanmakta Israr Etmek Gibidir.  Akıllı Telefonlar Varken Ankesörlü Telefon Kullanmakta Israr Etmek Gibidir. Yardımcı Hizmetler Sınıfı Kaldırılsın! 1 Defaya Mahsus Eğitim Durumlarına Göre Kadrolara Atansın!

 

3600 Ek Gösterge Düzenlenirken Tarafların Ve Paydaşların Görüş Ve Önerileri Dikkate Alınmamıştır. Kanuni Düzenleme Hazırlık Aşamasında, Mecliste Komisyon Aşamasında Ve Meclis Genel Kurulu Oylama Aşamasında Bu Kanunun Eksik Yanlarının Olduğunu, Hiyerarşik Yapıya Zarar Verdiğini, Genele Yayılmış Bir Memnuniyet Yaratmayacağını İfade Ettik.

 

Şerh Düştüğümüz Her Konuda Ne Kadar Haklı Olduğumuzu Şimdi Daha Net Görüyorlar. Şuanda 3 Teklif  Masadadır. Bunlardan Birincisi Bizimde Teklifimiz Olan, 1.Dereceye Gelen Kamu Çalışanlarının Tümüne 3600 Ek Gösterge Verilmelidir! İkinci Teklif 3600 Ekgöstergenin Kapsamına Şefler Ve Teknikerlerin Alınması,   Bizim Açımızdan Esas Özne 3600 Ek Göstergeye Eğitimini Tamamlayan Her Kamu Çalışanının Erişmesidir.

 

Ülkemizde Devlet Memurları Hariç İşçi Ve Emeklilerimize Bayram İkramiyesi Verilmektedir. Burdaki Mantık Bayramlarda Çalışanlarımıza Katkı Sunmak İse Bayramda İşçi Ve Emeklilerimizin Yüzünü Güldürmek İse Devlet Memurlarına Da Bayram İkramiyesi Verilmelidir. Devlet Memurlarının Da Yüzünün Gülmesi Ve Katkı Sağlamak Gerekir. Geniş Perspektiften Baktığımızda Ülkemizde Nerede Çalışırsa Çalışsın Tüm Yurttaşlarımıza Bayram İkramiyesi İşveren Tarafından Verilmelidir Ve Bu Hak Kanun İle De Koruma Altına Alınmalıdır. 

 

Ümit Demirel

Teç-Sen Genel Başkanı

Bask Genel Sekreteri

+