MEB'den Eğitim Çalışanlarına Öğrenim Engeli..!!

MEB'den Eğitim Çalışanlarına Öğrenim Engeli.!!!

 

Millî Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği Ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelik hükümlerinde eğitim çalışanlarının yer değiştirme işlemlerinde Öğrenim Özrü yer almamıştır.

 

Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız görüşmelerde talep iletilmiş ancak, MEB resmi yazı ile öğrenim özründen atama yapılmayacağını sendikamıza bildirmiştir.

 

Öğrenim Özrünün Yönetmelikte yer almaması eğitim çalışanları için bir hak kaybıdır.

 

Bakanlığın isminde ki EĞİTİM ibaresi yaptığı iş ve işlemlere ters düşmektedir. Okul Öncesinden Yükseköğretime hatta Hayat Boyu Öğrenmeye yönelmiş bir sistemin yapıcısı olan MEB’in kendi personelinin eğitim hakkını elinden alması yöneticilerin iş bilmezliği mi yoksa eğitim çalışanlarını yok sayma hareketlerinden birisi midir merak edilmektedir?.!!

 

Anayasa’nın 42.Maddesinde yer alan Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz.” maddesi demek ki Milli Eğitim Bakanlığını bağlamamaktadır. Eğitim Öğretim hakkı Anayasa ile güvence altına alınmıştır ancak MEB bu güvenceye bağlı kalmamaktadır.

 

Eğitim çalışanlarının eğitim-öğretim hakkının, eğitim öğretime devam ettiği il/ilçeye tayin isteme hakkının engellenmesi, hem anayasaya hem de mevcut hukuk kurallarına aykırıdır.

 

Eğitim çalışanlarının öğrenim özrü atama hakkının kazanılması için hukuki girişim başlatılmıştır. 

TEÇ-SEN GENEL MERKEZİ

 

+