4/C'ye Yine Kadro Yok.!

4/C'ye Yine Kadro Yok.! 

Özelleştirme uygulamaları çerçevesinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre istihdam edilen ve 2004 yılından bu yana kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 4/C’li diye tabir ettiğimiz kadrolarda görev yapan arkadaşlarımız artık C/4 durumuna gelmişlerdir.

2004 yılından bu yana seslerini duyurmaya çalışan 4/C’liler her yıl kadro isteklerini yenilemekte ancak sosyal ve ekonomik birkaç düzeltmeyle bir parmak bal çalınarak yine oyalanmaktadırlar. Bu oyalamada yetkili sendikalar ve hükümet başrolü oynamaktadır.

 

2004 yılında yılda 10 ay çalışma ve 2 ay ücretsiz izinle başlayan süreç yıllar geçtikçe değişiklikler göstermektedir. 2010 yılına kadar hiçbir hak kazanamayan  4/C liler 2010 yılından sonra yıllık çalışmaları 11 aya çıkartılarak ilk kazanım sayılabilecek ancak sorunları çözmemiştir.

 

Yine kadro beklenirken 08/07/2012 tarihinde yayımlanan resmi gazete ile yıllık çalışma süreleri 11 ay 28 güne çıkartılan 4/Cliler kazanım görülen bu olaydan sonra yine oyalanmaya başlamışlardır.

 

Beraber çalıştıkları ve aynı işi yaptıkları arkadaşlarının neredeyse yarısını ücret olarak alan 4/C’lilerin kadro talepleri daha yüksek sesle dile getirilir oldu. Bu sese TEÇ-SEN olarak TBMM önünde yaptığımız eylemle bizde destek verdik.

 

Yıllık çalışma süreleri 1 yıla yaklaştırılan 4/C’lerin ekonomik kayıplarını da mahkeme kararlarıyla almaya başladılar. Arka arkaya gelen Aile yardımı kazanım davaları ve sendikamız tarafından kazanılan ücretsiz izin haklarından sonra bir düzenleme yapmakta mecbur kalan iktidar 2014 Ocak ayından itibaren aile yardımını da vermişlerdir.

 

4/C'li personel haklarının tek tek mahkeme kararlarıyla alacaktır. Biz TEÇ-SEN olarak da sonuna kadar yanlarındayız. Ancak tek tek mahkeme kararlarıyla değil KADRO talebimizin karşılanması ile sorunlar çözülecektir.

 

Kadro işinde her yıl kendini komik duruma düşüren yetkili sendikalara 4/C’li personel durumun komik olmadığını göstermeleri gerekmektedir. Bu trajikomik durumdan yetkili sendika hariç memnun olan hiç kimse yoktur.

 

İşin geçmişine bakıldığında her yıl büyük umutlar bağlanan, torba kanunlar, kamu idari kurulları ve görüşme/sözleşmeler’den hiç bir şey çıkmadığında 4/C’li personelin hissi durumunu bu görüşmelere katılan hiç kimse anlayamamaktadır. 

 

Devletin en büyük yetkilisi Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından 10/06/2011 tarihinde canlı yayında seçim sonrası kadro çalışmasının yapılacağı söz verildiği halde hiçbir çalışma yapılmamıştır. (Seçimden önce)

 

Yine bir seçim öncesi ve YİNE KADRO çalışması. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı alışkanlık haline getirdiği her seçim öncesi 4/C’ye kadro çalışmasını yine başlattı.Çalışma Bakanlığı nasıl bir şekilde çalışıyor ki bu çalışma bir türlü bitmek bilmiyor.

 

Bu gidişle bu çalışma yine bitmeyeceğe benziyor. Birileri sendikal oyalama, birileri siyasi oyalama taktiklerini bu kadar güzel kullanırken ve 4/C sorununun devamı rant olarak görülürken… 4/C’LİLER KADRO YÜZÜ GÖREMEZ. 

+