Yine Mağdur Şefler! 6 Yıl Çalışma Şartı Şark Kurnazlığıdır.!

"Yine Mağdur Şefler! 6 Yıl Çalışma Şartı Şark Kurnazlığıdır.!"

Milli Eğitim Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmelik Taslağı yayımlandı. Sendikamızca Yönetmelik üzerinde incelemeler tüm hızıyla devam etmekte olup oluşturulacak rapor resmi yazı ile Milli Eğitim Bakanlığına gönderilecektir.

Ancak, Söz konusu yönetmelik taslağında Şef Eğitim çalışanlarının mağdur edileceği net olarak görülmektedir.Özellikle Milli Eğitim Bakanlığının her yaptığı yönetmelikte ŞEF Eğitim çalışanlarını mağdur etmesi düşündürücüdür.

Görevde Yükselme Yönetmelik Taslağında "Şube Müdürü" olmak isteyen ve sınav için gerekli olan tüm şartları taşıyan Şef Eğitim Çalışanlarının daha sınava girmeden önce "6Yıl Çalışmış Olmak" şartı ile ön elemeye tabi tutulması kabul edilemez bir durumdur.

Yeni yönetmelikler bir önceki yönetmelikten daha ileri, daha çağdaş, daha adaletli, daha hakkaniyetli, daha hukuki olması gerekirken maalesef Milli Eğitim Bakanlığının yeni diye yutturmaya çalıştığı yönetmelik eskinin daha kötüsü bir yönetmeliktir ve yenilik adını hiçbir emare taşımamaktadır.

Önceki yönetmelikte "3 yıl" olan çalışma şartı neden ve kimler tarafından "6 yıl "olarak belirlenmiştir bilinmez ama altta yatan gerçekler çok farklıdır. Çünkü 2008 ve 2009 yıllarında şef olan eğitim çalışanlarının çoğu bu sınava " 6 yıl" nedeniyle katılamayacaklardır. sınava katılma şartı tutan Şef Eğitim çalışanları ise yok denilecek kadar azdır. "6 yıl" şartı belirlenirken mutlaka Milli Eğitim Bakanlığı söz konusu sınava girebilecek şef sayısını minimum düzeyde tutacak yıl şartı aramış ve bulmuştur. Şark Kurnazlığı yapılarak Şefler Yönetim kademesinden uzaklaştırılmıştır.

"Tebeşir Tozu Yutmayan Şube Müdürü olamaz!", "Eli Süpürgelilerden Yönetici olamaz.!" düşüncesinde olan zihniyetten farklı, adil, hak ve hukuku koruyan bir yönetmelik beklenmemelidir.

Teç-Sen Sendikası olarak MEB Görevde Yükselme Sınavları Taslak Yönetmeliğinde daha önce "3 yıl" olan çalışma sürelerinin "6 yıl" olmasını kabul etmemiz mümkün değildir. Yönetmeliğin geneli ile ilgili çalışmalarımız devam etmekte ve sonuçlandığında (en kısa zamanda) Milli Eğitim Bakanlığına resmi olarak görüşlerimizi ileteceğiz. Ayrıca Konuyla ilgili detay haberlerimizi Resmi Web Sayfamız olan www.tec-sen.org adresinden yayınlayacağız.

TEÇ-SEN GENEL MERKEZİ

+