Grevsiz Toplu Sözleşme ile Kamu Çalışanları Oyalanıyor..!

            

Yıllardır hep beraber izlediğimiz; toplu görüşme/sözleşme süreci yine başlıyor. Sendika olarak grevsiz bir toplu sözleşmenin olamayacağını kurulduğumuz günden bu yana anlatmaya çalıştık.

 

Sözde yetkili sendikalar ise her sene Ağustos ayında Çalışma Bakanlığı’na klasörlerle dolu çuvallar ile gidip, kamu çalışanlarını kandırmayı seçti. Görüşmeler öncesi açıkladıkları yüzlerce talep ile kamu çalışanlarına şirin görünüp, “bakın biz istedik ama hükümet vermedi.” bahanesinin arkasına sığındılar. Görüşmelerin sonuna yakında, bir günlük göstermelik iş bırakma eylemleri ile de süreci tamamladılar.

 

Yine bir Ağustos ayı ve yeni bir toplu görüşme/sözleşme masası daha kuruluyor. Açık net bir şekilde, söylüyoruz ki bu senede değişen bir şey olmayacak, yukarıda anlattığımız senaryo oynanmaya geçen senelerde kaldığı yerden devam edecek. Kamu çalışanlarının umudu, beklentileri, sorunları çözülmek üzere bir başka bahara kalacak.

 

Buradan tüm sendika ve konfederasyonlara yıllardır yaptığımız çağrımızı yineliyoruz. Bu sene toplu sözleşme masasına içi binlerce taleple dolu klasörlerle gitmeyin. Bu seneki Tek talebimiz grevli toplu sözleşmeli sendikalar kanunu olsun. Olsun ki bundan sonra oturacağımız toplu sözleşme masalarında orta oyunu oynanacağına, gerçek sözleşmeler yapılabilsin.

 

Sendikamızın Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri İş Kolunda yapılacak görüşmelerde görüşülmesini ve çözümünü istediği öncelikli konular tespit edilmiş olup, dosya haline getirilmiştir. Dosya İçin Tıklayınız.

 

Kamuoyuna Saygılarımızla Duyurulur. 

 

+