DPY Sınavında Çocuk Hakları Büyükler Eliyle Gasp Ediliyor.!

DPY Sınavında Çocuk Hakları Büyükler Eliyle Gasp Ediliyor.!


Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk sınavlarında öğretmen çocuklarına yapılan %15′lik kontenjanın kaldırılması ve her çocuğun aynı şartlarda bu sınava girmesi gerektiğini yıllardır tekrarlıyoruz. Geçtiğimiz haftalarda açıklanan DPY sınavları sonucunda çocuklar yine aynı ayrımcılığa maruz kalmışlardır.

 

“DPY Öğretmen Çocukları Kontenjanı Anayasaya Aykırı..!”

 

Anayasa'mızın 10. maddesinde "Hiçbir kişiye,aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz." denmektedir. Bizler hiçbir sınıfa aileye zümreye imtiyaz istemiyoruz. Çocuklar eşit şartlarda yarışsın ve ödüllendirilsinler istiyoruz.

 

“ÇocukHakları Büyükler Eliyle Gasp Edilemez..!”

 

Bütün çocukların eşit haklara sahiptir, hiçbir çocuğa ayrımcılık uygulanamaz. Çocukların sahip olduğu fırsatlar sosyo-ekonomik olarak farklı olsa bile Devlet eşit görmek zorundadır. Çünkü onlar çocuktur ve hakları büyükler tarafından gasp edilemez..

 

Bundan dolayı; İlköğretim Ve Ortaöğretim Kurumlarında Parasız Yatılılık, BursVe Sosyal Yardımlar Yönetmeliği'nin 10. maddesinde yer alan alışan, emekli olan veya vefat eden öğretmen çocuklarına yüzde 15’i ayrılır" ifadesinde dolayı çocukları DPY sınavlarını kazanamamış üyelerimizden dava açmak isteyenlere her türlü hukuki yardım yapılacaktır.

 

“Bireysel Anayasa Mahkemesine Başvuru Hakkı Kullanılacaktır..!”

 

DPY Öğretmen Çocukları Kontenjanı uzun zamandır sendikamızın gündemindedir. Bilindiği üzere; Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarına “Bireysel Anayasa Mahkemesine Başvuru Hakkı”tanınmıştır.

 

“Dava Sürecine Müdahil Olacak Üyelerimize Her Türlü Hukuki Yardım Yapılacaktır..!”

 

Bu Nedenle; Sendikamızca DPY Sınavında Öğretmen Çocuklarına Uygulanan %15’lik kontenjan Anayasa Mahkemesine götürülecektir. Anayasa Mahkemesindeki Dava Sürecine müdahil olmak isteyen üyelerimizin Sendikamız Genel Sekreteri Burçin POYRAZ ile irtibat kurmaları gerekmektedir.

 

TEÇ-SEN GENEL MERKEZ

Teç-Sen Genel Sekreterliği

İrtibat Numaraları:

Tel : 0 312 425 55 56

Cep: 0 532 552 36 97

+