TEÇ-SEN: “4/Cli Kardeşim Seni Oyalayanları, Kandıranları Unutma.” “4/B Sözleşmeli, Peki 4/C Nedir?”

 

Kamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli olarak görev yapan, personelin ikinci kez kadroya geçirilmesi çalışmaları tamamlanmak üzere meclise gönderiliyor. 96,500 sözleşmeli personel tarafında sevinç hakim iken, 4/C’li personel ise ikinci kez hayal kırıklığına uğratılmıştır. Uğratılmıştır diyoruz çünkü; ilk sözleşmeli personelin kadroya geçirildiği tarihten itibaren geçen 2 yıl boyunca, 4/C’li personele ilk düzenlemede kadro verileceği, bunun için çalışmalar yapılacağı, bizzat Haziran 2011 seçimleri öncesi Başbakan R.Tayyip ERDOĞAN’ın yaptığı televizyon programında “kamuda istihdam edilen tüm sözleşmeliler 4/C dahil olmak üzere kadroya geçirilecek” sözünün üzerinden 2 yıl geçmiştir.  2 yıl boyunca Süren çalışma!!!, konusunda Çalışma Bakanı Faruk Çelik neredeyse her hafta bir açıklama yapmış, 4/C de dahil olmak üzere tüm sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi için çalıştıklarını kamuoyuyla paylaşmıştır.

 

2 yıllık çalışmanın!!! sonunda ise yapılan açıklama ile 4/C li personel yine hayal kırıklığına uğramış, daha net bir ifade ile hem hükümet yetkililerince hem de bazı sendika yöneticileri tarafından kandırılmıştır.

 

 Kamuda farklı şekillerde istihdam modelleri sürdürülebilir politikalar değildir. Çünkü aynı büroda aynı işi yapan personelin farklı istihdam şekilleriyle ayrılıp aralarında mali ve özlük haklar noktasında uçurumlar olması hiçbir hak ve hukukla izah edilemez. İzahı yapılamayan, hak ve hukuktan nasibini almamış bir sistemin de ilelebet sürdürülebilmesi mümkün değildir.

 

Sendikamız 4/C sorunu ile ilgili tek talebinin kadroya geçiş olması yönündeki tavrını dün olduğu bugünde sürdürmektedir. Tali gündemlerle mali haklarda ki küçük artırımları kazınım gibi sunan ve bu konunun tümden çözümüne de, hükümet yetkililerinin oyalama çalışmalarını kazanım gibi göstererek sorunun çözümünün uzamasına çanak tutan sözde sendika ve yöneticileri hakkındaki kararı da kamuoyuna ve 4/C li kardeşlerimize bırakıyoruz.

 

Başbakan R.Tayyip Erdoğan’ın Haziran 2011 seçimleri öncesi sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi hakkındaki Televizyon Konuşması İçin Tıklayınız.

 

Sendikamızca; önümüzdeki günlerde T.B.M.M.’de yapılacak düzenlemede 4/C li personelinde kadro kapsamına dahil edilmesi için taleplerimizi iletmek üzere Başbakanlıktan randevu talep edilmiştir. Ayrıca; 4/C li personelin de kadroya geçirilmesi için başbakanlık makamına gönderilmek üzere dilekçe kampanyası düzenlenmiştir.

 

Yaptığımız girişimlerden bir sonuç alamaz isek; Önümüzdeki günlerde yapılması planlanan yeni Anayasada sendikamızın ilk talebi kamuda istihdam edilen personelin kadro haklarının güvence altına alınması olacaktır. Kamuda uygulanan farklı istihdam şekillerinin önü ancak bu şekilde kesilebilecektir. Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev yapan tüm 4/C’li arkadaşlarımızı yaptığımız bu mücadelede bizlerle birlikte hareket etmeye davet ediyoruz.

 

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

Not: Dilekçeler İmzalandıktan Sonra Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğü’nün 0 312 422 18 99 nolu faksına çekilecektir.

İlgili dilekçeyi bilgisayarınıza indirmek için lütfen tıklayınız.

+