EĞİTİM ÇALIŞANLARININ GÜNDEMİNİ BAKANLIĞA SORDUK!

 

Genel Başkanımız Ümit DEMİREL, Genel Sekreterimiz S. Burçin POYRAZ ve Genel Başkan Yardımcımız Ramazan TÜRKASLAN’dan oluşan heyetimiz, Personel Genel Müdürü Fehmi Rasim ÇELİK ile eğitim çalışanlarının gündeminde olan sorunları görüştü.

Buna göre;

1- MEB Görevde Yükselme Sınavlarının yapılması,

2- MEB Unvan Değişikliği Sınavında ataması yapılan ve geçici görevlendirme olarak çalışan personellerin durumları,

3- MEB Unvan bazlı ön kadro uygulamasının kaldırılıp kadroların kullanımının maaş müktesebine uygun hale getirilmesi,

4- Milli Eğitim Bakanlığınca Becayiş uygulamasının getirilmesi,

5- Milli Eğitim Bakanlığının personel ihtiyacı ve yeni personel alımı yapılması taleplerimizden oluşan ana konu başlıklarında bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

Genel Müdürümüz;

1- MEB Görevde yükselme sınavlarının 2022 yılında yapılmasının mümkün olmadığını, ancak 2023 Mayıs ayına kadar sınavların planlaması, duyurusu, ilanı ve kılavuzun yayınlayabileceklerini,

2- Unvan Değişikliği Sınavı’nı kazanmış ve mazeret durumuna göre geçici görevlendirmesi yapılan teknik personelin geçici görevlendirmelerinin devam edeceğini, bu personellerin görev yaptığı illerde boş kadro bulunması halinde de mazerete dayalı olarak kadrolu atamalarının gerçekleştirileceğini;

3-Tüm kadrolar için mazeret, isteğe bağlı yer değiştirmelerin yanı sıra becayiş uygulamasını da getirebileceklerini;

4-Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliğine bağlı atamalarda, her türlü yer değiştirmelerde karşımıza çıkan ön kadroya dayalı atama ve yer değiştirme sisteminin değiştirileceğini,(yani öğretmenlerin yer değiştirmelerinde uygulanan sistem gibi kadroların maaş kadrosu ile ilerleyeceği, boş kadroların memur/teknisyen/hizmetli şeklinde görüleceği daha anlaşılır şekliyle ifade edersek, boş kadro şu anda 3. Derece var senin ön kadron 7. Derece var o yüzden atanamazsın uygulamasının sona ereceği yeni bir sistemin oluşturulacağı) bunun için çalışma başlattıklarını bittiğinde Cumhurbaşkanlığına sunulacağını ifade etmiştir.

TEÇ-SEN GENEL MERKEZİ

+