MEMURLARA 2023 YILINDA İLAVE % 50 ZAM KAPIDA!!!?

MEMURLARA 2023 YILINDA İLAVE % 50 ZAM KAPIDA!!!?

Keşke, bu haberin başlığında olduğu gibi, memura % 50 oranında zam yapılsaydı da, biz de memurlara bu müjdeli haberi duyurmuş olsaydık

Neden bu başlığı attık kısaca anlatalım. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Resmi Gazetede yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne göre, yeniden değerleme oranı % 122,93 olarak ilan edilmiştir.

Peki bu ne anlama geliyor? Yeniden değerleme oranının % 122,93 olarak ilan edilmesiyle birlikte; 2023 yılında,  pek çok vergi kalemi, harç ve damga vergisi ile idari para cezaları, trafik para cezaları, motorlu taşıt vergisi, değerli kağıt bedelleri, araç muayene ücreti, çevre temizlik ve emlak vergisi, pasaport harcı v.b. devletin vatandaşından aldığı tüm kalemlerin % 122,93 oranında artacağı anlamına gelmektedir.

Yeniden Değerleme Oranı Rekora Koşuyor

2021 yılı yılı yeniden değerleme oranı %36 olarak gerçekleşmiş memur ve emeklisi için ücret artışı ise 2021 yılında 2,5 refah payı ile birlikte bu rakama yakın bir oranda gerçekleşmiştir. Yani 2021 yılında yeniden değerleme oranı  ile memur ve emeklinin ücreti neredeyse aynı oranda artmıştır.

2022 yılına geldiğimizde ise memur ve emeklisinin toplam maaş zammı -+%74 olarak gerçekleşmiş, yeniden değerleme oranı % ise 122,93 olarak gerçekleşmiştir. Yani arada %50 gibi bir fark oluşmuştur.

Bu sene, vergi, harç ve cezaların artış oranlarının belirlenmesinde, yetkililerin alacağına şahin olurken, memur ve emeklinin ücret artışı ile yeniden değerleme rakamları arasında % 50 oranında fark olmasını ise anlayamıyoruz. Bir de özellikle 2022 Kasım ayı itibari ile gıda enflasyonunun açıklanan rakamlara!? göre %102,55 olarak gerçekleşmesi ve gıdaya erişimin her geçen gün azalması ile memur ve emeklisinin durumu her geçen gün kötüye gitmeye devam etmektedir.

Bilindiği üzere 2023 yılında seçim olacak. İnşallah yetkililer Ocak ayında yapılacak zamlara ilave olarak yeniden değerleme oranı ile memur ve emeklinin ücret artışı oranı arasında bulunan %50 farkı da bizlere iade ederler.

Aksi halde, bu şartlarda söylenecek belki de tek cümle kalıyor “Allah hepimizin yardımcısı olsun.”

 

TEÇ-SEN GENEL MERKEZİ

picture

+