TEÇ-SEN: "MEB Hülle yoluyla Şube Müdürlüğüne Sınavsız Asaleten Atama Yapıyor!"

Milli Eğitim Bakanlığının Şube Müdürlüne sınavsız asil atamalarında uyguladığı yeni yöntem ortaya çıktı. Halk dilinde Hülle olarak kabul edilen bir yöntemle Sınavsız olarak şube müdürlüğüne asil kadro atamaları yapılıyor. Burada dikkat edilmesi gereken durum ise görevlendirme değildir. Asaleten atama söz konusudur.

Hülle yoluyla atamalar ilk olarak Nevşehir ilinde yapıldı. Bu yönteme diğer illerinde katılması muhtemeldir. Yapılan asaleten atamaların tümü İllerin teklifi ve Bakanlık onayı ile yapılmaktadır.  

657 Devlet Memurları Kanununda yerini bulan kariyer ve liyakat ilkeleri yine 657 DMK 76.maddesinde hiçe sayılarak idarenin takdir yetkisiyle budanmıştır. Milli Eğitim bakanlığı hülle yöntemli asaleten atama yönteminde 76.maddeyi kullanmaktadır. Daha önce 76.maddeye dayalı olarak, hiçbir objektif kriter ve sınav olmaksızın atamasını yaptığı ilçe milli eğitim müdürlerini "Görevde Yükselme Sınavına Tabii" kadro olan "Şube Müdürlüğü" kadrolarına asaleten atamaktadır.

Gökten zembille inerek, ilçe milli eğitim müdürlüğü payesi alanlar nasıl olurda bir alt görev olarak Şube Müdürlüğüne atanabilir diyebilirsiniz. Burası Türkiye, Bakanlık Milli Eğitim Bakanlığı... Nasıl olsa Milli Eğitim Bakanlığı 76.maddeye göre İlçe Milli Eğitim Müdürlerini istediği zaman atayabilir.

Milli Eğitim Bakanlığı 1400 boş şube müdürlüğü kadrolarını alt görev diyerek ilçe milli eğitim müdürlerinden doldurursa hiç şaşırmayınız.

Nitekim Aynı Milli Eğitim Bakanlığı Sınavla ŞEF olan eğitim çalışanlarının bir alt kadro olan Saymanlık Başvurularını sebepsiz reddederken, İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin başvurularını jet hızıyla onaylaması ne kadar ilginç değil mi?

Milli Eğitim Bakanlığı derhal ve hiç vakit kaybetmeden, Şube Müdürlüğü, Şeflik, Saymanlık, Teknik Kadro ve Memurluk Sınavlarını açmalı ve tüm kadroları adil bir şekilde işin ehline teslim etmelidir.

TEÇ-SEN GENEL MERKEZİ.

+