TEÇ-SEN: "Şube Müdürlüğü Görevlendirmelerinin Tümü İptal Edilecek!"

Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye genelinde boş bulunan şube müdürlüğü kadrolarına görevlendirmelerde uygulanacak usul ve esasları belirleyen 2012/44 sayılı genelgesini 10 gün sonra 2012/46 nolu genelge ile iptal etmişti. Bakanlığı kendi yazdığı genelgeyi neden iptal ettiği sendikamız ve eğitim çalışanları tarafından iyi bilinmekte olup Milli Eğitim Bakanlığının da konu ile ilgili bir açıklama yapması kamuoyunca beklenmektedir.

2012/44 nolu genelgenin iptal edilmesi şube müdürlüğüne ŞEF Eğitim çalışanlarının görevlendirilmeyeceği anlamı taşımamaktadır. Çünkü, ŞEF eğitim çalışanları Şube Müdürü kadrolarına atanmada aranan tüm şartlara haizdir ve görevlendirilmelerinde yasal bir engel yoktur.

Ancak; sendikamıza gelen bilgilere göre, Valiliklerce yapılan uygulamalar; 1- Başvuru yapan Şef Eğitim Çalışanlarının Başvuru Dilekçelerini Almamak. 2- Başvuru Dilekçesini alınan Şef Eğitim Çalışanlarının Başvurularını değerlendirmemek, 3- Başvuru yapanlar arasında yapılan değerlendirmelerde "OBJEKTİF KRİTER" kullanmamak. 4- Anlaşmalı ve sözleşmeli listeleri değerlendirmeye almak,5- Bakanlığı 21/11/2011 tarih ve 78102
sayılı Bakan imzalı emrini uygulamamak. v.s. gibi birçok hatalı, noksan ve yasaya aykırı uygulamalar yapılmaktadır.

Ayrıca, yapılan şube müdürlüğü görevlendirmelerinde hakları olmasına rağmen şube müdürü olarak görevlendirilen 1 tane dahi ŞEF eğitim çalışanı yoktur. Hatta şube müdürlüğü için başvuru yapan eğitim çalışanlarına uygulanan MOBBİNG, davranıştan öteye geçerek, sözle tacize kadar gitmiştir. Eğitim çalışanlarına alenen "Eli Süpürgelileri Şube Müdürü yapmam ben!", "Hizmetli Doktora yapsa benim gözümde hizmetlidir.", "tebeşir tozunu yutmayanı şube müdürü yapmam!" şeklinde sözlerle sindirmeye, kendi hakkı olanı almaktan vazgeçirmeye hatta soruşturma açma tehditleriyle yıldırmaya çalışılmaktadır.

Sendikamızca, Türkiye genelinde görevlendirilmesi yapılan tüm şube müdürlüklerinin hukuksal bir dayanağı olmadığı, Bakanlık emrine aykırı olduğu ve yapılan görevlendirmelerde verilen listelerin aynen onaylandığı ve değerlendirmelerde "Objektif Kriter" kullanılmaması nedeniyle İPTAL EDİLECEKTİR.

Yarın mağduriyetlerin oluşmaması için, tüm valiliklerin şube müdürlüğü görevlendirmelerini iptal ederek, yasaya uygun ve objektif bir değerlendirme yaparak Şube Müdürlüğü görevlendirmelerini yeniden yapmalarını tavsiye ederiz.

TEÇ-SEN GENEL MERKEZİ.

81 İL VALİLİĞİNE YAZDIĞIMIZ YAZI AŞAĞIDADIR:

picture

+