TEÇ-SEN: "Asil Memurun Öğretmen Olmasına MEB Engeli!"

Milli Eğitim Bakanlığı 40.000 öğretmen ataması yapılmasına sayılı günler kala Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde değişiklik yaptı. Yapılan değişiklik ile Bakanlık merkez ve taşra teşkilatı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı dışındaki diğer hizmet sınıflarında hâlen asıl memur olarak görev yapanların öğretmen olarak atanma hakları ellerinden alındı. Bu durumda olan öğretmen adayları, önceden Devlet Memurluğunda geçen sürelerine göre değerlendirilmek suretiyle atamaları yapılabilirken, artık KPSS puanı ile atanabileceklerdir.

Son yapılan KPSS, Temmuz 2012 tarihinde yapılmış, o tarih itibariyle hizmet yılı hesabı ile ataması yapılacak kamu personelleri de bu sınava girmemiştir. Öğretmen atamalarına sayılı günler kala yapılan bu değişiklik,  insanların emeklerini ve zamanlarını çalmaktan başka bir anlam da ifade etmemektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı son zamanlarda alışkanlık haline getirdiği ben yaptım oldu mantığını maalesef bu durumda da işletmiş, her yapılan yeni uygulamada mağduriyet yaşattığı kendi personeli arasına yüzlerce mağdur daha eklemiştir.

Sendika olarak bu haksızlığa sessiz kalmayacağız. Bu durumda olan üyelerimize her türlü hukuki yardım sendikamızca verilecektir. Mağduriyet yaşayan üyelerimizin sendikamız Genel Sekreteri Salih Burçin Poyraz ile irtibata geçmeleri yeterli olacaktır.

TEÇ-SEN GENEL MERKEZİ

+