TEÇ-SEN: "Okulların Kapandığı Gün GREV'deydik!"

Eğitim hizmetleri iş kolunda GİH-YHS-THS ve SHS sınıflarında görev yapan eğitim çalışanlarının varoluş mücadelesinin tek adresi olan Tüm eğitim çalışanları sendikası olarak, eğitim çalışanlarının özlük, sosyal ve mali haklarının iadesi ve kamu çalışanlarına layık görülen 2012 yılı için %4+4, 2013 yılı için %3+3 zam oranlarını protesto etmek amacıyla "Okullar Tatile! Memurlar Grev'e" sloganıyla Türkiye genelinde başlattığımız yarım günlük "İş Bırakma Grev'i"mizi büyük coşkuyla tamamladık.

Türkiye genelinde gerçekleşen Grev'imize katılan tüm üyelerimizi ve teşkilatlarımızı bu onurlu,vakurlu  ve dik duruşlarından dolayı teşekkür ederiz.

İş Bırakma Grev'imizden Objektiflerimize yansıyanlar!

 

 

TEÇ-SEN

Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası

GREV

Basın Açıklaması

08/06/2012

Tüm Eğitim Çalışanları Sendikasının Değerli üyeleri, kıymetli Eğitim çalışanları ve basınımızın güzide temsilcileri "Okullar Tatile! Memurlar Greve!" sloganıyla Türkiye genelinde başlatmış olduğumuz "Genel Greve" hepiniz hoşgeldiniz.

 

Bilindiği üzere, Grev hakkı olmadan yapılan 2012 toplu sözleşme görüşmeleri, önce sözde yetkili sendikaların masadan koltuk kapma savaşları, sonra göz boyama eylemleri ve en sonunda birbirlerini suçlayarak başlattıkları aklanma çabaları ile tamamlanmıştır. Kamu Görevlileri Hakem Heyeti ise 2012 yılı için %4+%4 ve 2013 yılı için %3+%3 zam oranlarını belirleyerek toplu sözleşme görüşmelerine son noktayı koymuştur.

 

Toplu sözleşme masasında farklı bir sonuç çıkmasını sendika olarak zaten beklemiyorduk. Çünkü Perşembenin gelişi Çarşamba'dan belli olur atasözü tam da bu duruma uymaktadır. Maalesef Kamu çalışanları son 10 yıldır, yetki masallarıyla ve toplu görüşme oyunlarıyla uyutulmuştur. Sözde yetkili sendikaların asıl mücade alanı Grev hakkı olması gerekirken, sözde yetkili sendikaların toplu görüşme oyunun bir parçası, hatta aktörleri olması düşünülmesi gereken ciddi bir durumdur.

 

12 yıldır oynanan toplu görüşme orta oyunu kabak tadı vermeye başlayınca, ikinci perde olan Toplu Sözleşme Masalı sahneye konulmuştur. Sözde yetkili ve etkili sendikalar ise bu durumu bir kazanım gibi göstermeye çalışarak, işveren heyetinin bir parçası olduk, yetkiyi de alırsak bütün haklarımızı alacağız naralarıyla kamu çalışanlarını aldatmaya, yönlendirmeye devam etmişlerdir.

 

Toplu Sözleşme Kanunu'nun Meclise geldiği ve yasalaşması arasında geçen beş aylık süre içersinde, toplu sözleşme kanununun ruhu, hatta can damarı olan hakem heyetinin kimlerden oluşması gerektiği konusu kamuoyuyla neredeyse hiç paylaşılmamıştır.

 

Mevcudiyetinin nedeni, kamu çalışanları olan sözde yetkili ve etkili sendikalar ise enerjilerinin ve güçlerinin tümünü, kamu çalışanlarının ortak menfaatlerini korumak yerine, masada yer kapıp, poz verme kaygısı için harcamışlardır. Kamu çalışanına yapılan ihanet bu kadar net bir şekilde ortada dururken, birde çıkıp kamu çalışanlarıyla alay edercesine "Hükümet bu sene sınıfta kaldı. Önümüzdeki yıla dersini daha iyi çalışsın ve gelsin diyerek" bu aldatmacının devam edeceğini tekrar ilan etmişlerdir.

Eğitim çalışanları ile aleni bir şekilde dalga geçenlere cevap olarak, dalga geçmek öyle olmaz böyle olur diyerek; Bu Yıl İlkini gerçekleştirdiğimiz "4+4'lük Oscar Ödül Töreni"ne başlıyoruz. Dağıtacağımız ödüller; 2012 yılının "En İyi Oyuncuları", 2012 yılının "En İyi Filmi ve Senaryosu" ve 2012 Yılının "En İyi Düeti" olarak 3 dalda ödüllerimiz sahiplerini bulacak.

 

İlk ödülümüz, 2012 yılının "En İyi Oyuncuları" Ödülü; Toplu Sözleşme Masasına Grev hakkı için oturmayan, Toplu Sözleşme Masasında birlikte hareket etme becerisini göstermeyen ve "Toplu Sözleşme Masalı" Filminde muhteşem oyunculukları ve rol kesmeleriyle kamu çalışanlarını baştan çıkaran "Toplu Sözleşme Masalı Filminin" oyuncuları "Sözde Yetkili Sendika ve Konfederasyonlara" gidiyor.

 

İkinci Ödülümüzü açıklıyoruz. 2012 yılının "En İyi Filmi ve Senaryosu" Ödülü; Toplu sözleşme masasının içeriğini belirleyen, Toplu sözleşme masasının giriş, gelişme ve sonuç bölümüyle gönüllerde taht kuran ve 12 yıldır aynı senaryo ve oyuncularla izleyicilerin açık ara birinci seçtiği film ve senaryo! "Toplu Sözleşme Masalı!" Filmi ve Senaryosuyla "İşveren Kuruluna" gidiyor!

 

Üçüncü Ödülümüzü Açıklıyoruz. 2012 yılının "En İyi Düeti" Ödülü; İşveren kurulunun istediği 2012 yılı için %4+%4, 2013 yılı için %3+%3 zam oranlarını sözde yetkili sendikaların seçtiği akademisyen, Hakem Kurulu Başkanı ve Üyeleriyle birlikte belirleyerek, Tüm zamanların en uyumlu düetini sergileyen "Kamu Görevlileri Hakem Heyeti"ne gidiyor.

 

Malum bugün 2011-2012 eğitim öğretim yılının son günü, yaklaşık 16 milyon öğrencimiz bugün karnelerini alacaklar ve geçirdikleri eğitim öğretim yılının değerlendirmesini karnelerinde görme fırsatı bulacaklar.

 

Tüm Türkiye'de görev yapan, Eğitim Çalışanları da Milli Eğitim Bakanlığının son 10 yıllık bir değerlendirmesini yaptı. Ve şimdi Eğitim Çalışanları'nın Milli Eğitim Bakanlığı'na verdiği Karneyi sizlerle paylaşıyoruz.

 

Milli Eğitim Bakanlığı'nda Genel İdari Hizmetler, Yardımcı Hizmetler, Teknik Hizmetler ve Sağlık Hizmetleri sınıflarında görev yapan eğitim çalışanlarının

 

 • 1- Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'ni Hazırlamak Dersinden 0,
 • 2- Eğitime Hazırlık Ödeneğinin Tüm Eğitim Çalışanlarına Verilmesi için çalışılması Dersinden 0,
 • 3- DPY Bursluluk Sınavlarında öğrenciler arasında olması gereken fırsat eşitliğini bozmak, öğretmen çocuğu ve diğerleri ayrımını yapmak dersinden 100,
 • 4- 4-C'li kamu çalışanlarının kadroya geçilmemesi dersinden 100,
 • 5- Eğitim Çalışanlarının Görev Tanımlarını Yapmak Dersinden 0,
 • 6- Görevde Yükselme Sınavlarında uygulanan Başarı Puanlarının Standart hale getirilmesi Dersinden 0,
 • 7- İkili eğitim yapılan okullarda memuru hizmetliyi 12 saat çalıştırıp Fazla Mesai Ücreti Vermeme Dersinden 100,
 • 8- Ek ödeme oranlarında yöneticileri kayırıp, şefi, teknisyeni, hizmetliyi unutma dersinden 100,
 • 9- Unvan değişikliği sınavını ilan edip, arkasından iptal ederek personelin motivasyonunu bozmak dersinden 100,
 • 10- Eğitim Çalışanlarını Üvey Personel Olarak Görme Becerisi dersinden 100,
 • 11- Personel Sayısı gün geçtikçe erirken, geride kalan personel iş yükü altında ezilirken sorunu çözmek için yeni personel alma becerisi dersinden 0,
 • 12- Engelli eğitim çalışanlarına, engellerine uygun görev verme becerisi dersinden 0,
 • 13- Şoför eğitim çalışanlarına kaskosuz ve güvencesiz araçlarla görev yaptırma dersinden 100, alarak son 10 yılını geride bırakmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın son 10 yıllık karnesini incelediğimizde; eğitim çalışanlarını görmeme, yok sayma gibi temel beceri derslerinde üstün bir başarı sergilediği, ancak, eğitim çalışanlarının sorunlarını çözmeye yönelik yetenek isteyen derslerde ise vasatın altında bir başarısızlığı söz konusudur. Milli Eğitim Bakanlığının bu karne ile başarılı olması ve bir üst sınıfa geçmesi neredeyse imkansızdır.

Bizler Eğitim Hizmetleri iş kolunda genel idari hizmetler, yardımcı hizmetler, teknik hizmetler ve sağlık hizmetler sınıfında görev yapan eğitim çalışanları olarak, bugün Milli Eğitim Bakanlığı ve 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde "Okullar Tatile! Memurlar Grev'e!" sloganıyla, Yarım Günlük İş Bırakma eylemi gerçekleştiriyoruz.

 

Eylemimizin yarım gün olmasının amacı da Milli Eğitim Bakanlığı'nı uyarmak ve yapması gereken çalışmaları bir an önce hayata geçirmesini sağlamaktır. Bu iyi niyetimiz algılanmaz, eğitim çalışanlarının sorunlarını çözme konusunda, 2012-2013 eğitim öğretim yılı başlayana kadar Milli Eğitim Bakanlığı gerekli çalışmaları başlatmaz ise ilk önce Tam gün, arkasından süresiz İş Bırakma eylemleri ile eğitim çalışanlarının meşru haklarını aramaya kararlılıkla devam edeceğiz.

 

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur. TEÇ-SEN

+