TEÇ-SEN: "Grevsiz Sözleşme Olmayacağını Öğrendiniz mi?"

4688 yasa değişikliği sırasında Teç-Sen olarak "Grevsiz Toplu Sözleşme Olmaz! Olamaz!" demiştik...  İsmi değişen yasanın kamu çalışanlarına hiçbir faydası olmayacağını defalarca söyledik... Masaya ücret pazarlığı için oturulduğunda kamu çalışanları için kazanım elde edilemeyeceğini söyledik... Masaya Tek madde "Grev Hakkı" için oturulması gerektiğini aksi halde hüsran olacağını belirttik! Sonuç ortadadır. 2012 yılı için 4+4, 2013 yılı 3+3 zam oranları hakem kurulu tarafından 7 oy kabul 4 red oyu ile kabul edildi. İlginç olan ise Konfederasyonlar ve sendikalarca ismi önerilen heyet üyesinin de kabul oyu kullanmasıdır.

Her yıl olduğu gibi yine aynı senaryo ve oyun sahnelendi. Oyunun perde arasında yine her zaman olduğu gibi sendika ve konfederasyonlar "Grev ve Eylem" yaptı. Oyun senaryosuna uygun olarak oynandı ve tamamlandı. Kaybeden yine kamu çalışanları oldu.

Kamu çalışanlarının özlük ve mali haklarının "Toplu Görüşme" veya "Toplu Sözleşme" masasında alınmayacağını bir kez daha yaşayarak görmüş bulunmaktayız. "GREV HAKKI" olmadan yapılan toplu sözleşme görüşmeleri gündemi meşgul etmekten öteye gidememiştir. Kamu Hakem Heyeti Kurulunca belirlenen 2012 yılı için 4+4, 2013 yılı için 3+3 zam oranları Sözde Etkili ve Yetkili Sendika ve Konfederasyonlarının eseridir.

Şimdi! Yapılması Gereken;

GREV HAKKI İÇİN;

Tüm Sendika ve Konfederasyonların aynı amaç doğrultusunda birlikte hareket etmesi ve Grev Hakkı" Türkiye Genelinde "Grevler" Yapılması zorunlu hale gelmiştir.

Teç-Sen olarak ; "Grev Hakkı" için yapılacak "Tüm Süreli ve Süresiz Grevlere" hangi şart ve ortamda olursa olsun, Tüm Teşkilatlarımızla katılacağımızı Kabul ve Taahhüt Ederiz.

Kamuoyuna Duyurulur. Teç-Sen Genel Merkezi

+