TEÇ-SEN: "Dağ Değil Ama Toplu Sözleşme Masalı Fare Doğurdu. Başka ne Bekliyordunuz ki?"

Referandum süreciyle başlayıp, yaklaşık 6 aydır da T.B.M.M' de görüşülen Toplu Sözleşme Masalında sona yaklaşıldı. Sendika olarak grevsiz bir toplu sözleşmenin olamayacağını ilk günden bu yana anlatmaya çalıştık. Ancak, büyüklüğü kendinden mütevellit sendika ve konfederasyonlar ise kamu çalışanına oynanan oyunu kamuoyuyla paylaşmak yerine oyunun bir parçası olmayı seçtiler.

 

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununda yapılan değişiklik, toplu görüşmenin adının toplu sözleşme olmasından ileri gitmemiştir. Ancak, yapılan bu değişiklik 1 yılı aşkın süredir, hükümet tarafından kamu çalışanları için yeni bir düzenleme yapılmış ve sendikal hakların geliştirildiği gibi lanse edilmekte, bir çok sendika ve konfederasyon da bu durumun böyle olmadığını anlatmak yerine, masada poz verebilmek adına kamu çalışanlarına oynanan oyunun parçası olmayı tercih etmişlerdir. 10 yıllardır izlediğimiz "Toplu Görüşme Orta Oyunu"nun ismi "Toplu Sözleşme Orta Oyunu" olarak değiştirilmiştir. Dün Toplu görüşme masasında oynanan oyunun aynısı Toplu Sözleşme Masasında oynanmaktadır.

 

Toplu görüşme döneminde yapılan görüşmeler üzerine son sözü Bakanlar Kurulu söylerken, toplu sözleşme döneminde ise son sözü, çoğunluğu Bakanlar Kurulu veya hükümeti temsil eden işveren kurulu tarafından belirlenmiş hakem heyeti tarafından söylenmektedir. Yani kamu çalışanları lehine değişen hiçbir şey olmamıştır. Ancak; aylarca T.B.M.M.'de görüşülen kanun ile ilgili itirazların hakem kurulunun muhteviyatına ilişkin olması gerekirken, sendikalarca bu konu neredeyse kamuoyunun gündemine hiç getirilmemiş, masada benden 3 kişi senden 1 kişi otursun kavgası verilmiştir. Masada poz verme kaygısı, kanunun en önemli konusu olan hakem kurulunun kimlerden oluşacağı konusunun önüne geçmiştir. Sendikalar kendilerine çıkar sağlamayı, kamu personelinin çıkarlarından üstün tutmuştur.

 

Teç-Sen olarak; Grev Hakkı olmadan yapılan/yapılacak olan sözleşmelerin havada kalacağını, toplu görüşme/sözleşme masalarına mutlaka "Grev Hakkı" için oturulması gerektiğini, ücret pazarlığı yapılan masadan kamu çalışanlarını tatmin edecek bir oranın çıkmayacağını ve yeni yasanın tek farkının ise "Ücret oranlarını açıklama görevinin hükümet adına hakem kuruluna devredildiğini",  Kamu Görevlileri Hakem Heyetinin 11 üyesinin sadece 4 üyesinin sendikalar tarafından belirleneceğini ve gerek toplu sözleşme masasında gerekse Kamu Görevlileri Hakem Heyetinde "GÜÇLER DENGESİZLİĞİ" olduğunu söyledik ve savunduk. Görüş, öneri ve tekliflerimiz ne denli haklı olduğumuz bir defa daha ortaya çıkmıştır.

 

2012 ve 2013 yıllarını kapsayan hükümet kanadının teklif ettiği "2012 yılı için %3+%3, 2013 yılı için %2+%3" zam oranlarıyla tıkanan "Toplu Sözleşme" süreci yine bilindik açıklamalara ve yine bilindik eylemlere sahne olmaktadır. Geçtiğimiz 10 yıllardır yapılan "Toplu Görüşme"lerin yapılış şekillerine, olayların gelişimine ve sonuçlanma biçimlerine baktığımızda bu yıl yapılan "Toplu Sözleşme"den herhangi bir farkı olmadığını ve geçmişten bir ders almadığımızı çok net görebiliriz. Yine geçmiş yılarda olduğu gibi bu senede Kamu çalışanlarına göstermelik eylem teklif edilmiş, 23 Mayısta Genel Grev için çağrı yapılmıştır.

 

Sendika olarak kurulduğumuz günden bugüne kadar kamu çalışanları için yapılmış ortak tüm iş bırakmalara ve eylemlere katıldık. Ancak toplu sözleşme masalı ile kamu çalışanlarını aldatmış, güçlü kalmayı kamu çalışanının aleyhine bile olsa her şeyin üstünde tutmuş bu yapılanmanın oyununa artık bizler gelmeyeceğiz.. Bu oyunun senaryosunu yazanlar, yönetenler, aktörler ve oyuncular aynıdır. Yetkili ve sözde etkili olduğunu ileri süren sendikalarında içinde bulunduğu bu oyunun Teç-Sen asla bir parçası olmayacaktır.

 

Çünkü yapılacak iş bırakma, toplu sözleşme görüşmeleri bittikten sonra yapılacak ve görüşmelere tesir etmeyecektir. Zam oranlarının açıklandığı ilk anda iş bırakma eylemi yapılmayarak, göstermelik bir günlük iş bırakma eylemi ile neyin değişmesi beklenmektedir. Görüşmeler devam ederken yapılacak her eyleme sendika olarak destek vermeye hazırdık ancak sadece ve sadece sendikalara üye kamu çalışanlarının gözlerini boyamak için yapılan bu eyleme katılmayarak bu oyunun bir parçası olmayı ret ediyoruz.

 

Ancak; "Grev Hakkı" için yapılacak her türlü "Grev"e Teç-Sen olarak hazırız.

 

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

 

TEÇ-SEN GENEL MERKEZİ

+