TEÇ-SEN: "24 Saat Devamlı Nöbetçi Memurluk Uygulamasına Son Verilmelidir!"

18/01/1966 tarih ve 711 sayılı Nöbetçi Memurluğunun Kurulması ve Olağanüstü Hal Tatbikatlarında Mesainin 24 saat devamını sağlayan yasa kamu çalışanlarının sırtında kambur haline gelmiştir.

Darbe ürünü olan ve askeri bir nizamın esası olan 24 saat devamlı nöbetçi memurluk uygulamasına devam eden illerin varlığının olması da şaşırtıcıdır. Çünkü, 24 saat nöbetçi memurluk uygulamasının amacı; "Yetkili Merciler tarafından bildirilecek alarm haberlerinin sürat ve emniyetle ilgililere ulaştırılmasını sağlamaktır."

1966 yılı şartlarına göre böyle bir uygulamanın olması o çağın teknolojik imkanları doğrultusunda (telsiz,telgraf v.b.) gerekli olmakla birlikte günümüzün teknolojik imkanlarına bakıldığında tamamen angarya bir iş olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yıllar önce uygulama imkanı ortadan kalkmış olan "24 Saat Devamlı Nöbetçi Memurluk" uygulamasının devamı Bakanlıkların onayıyla mümkündür. Bu sebepten dolayı sendikamızca tüm Bakanlıklara resmi yazı yazılarak,  "24 Saat Nöbetçi Memurluk Uygulamasına" onay verilen valiliklerin onaylarının iptali talep edilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyrulur. TEÇ-SEN GENEL MERKEZİ.

Resmi yazımız aşağıdadır:

+