TEÇ-SEN: "Teknik Hizmetler Kadroları İçin Yapılacak Unvan Değişikliği Sınavı Hakkında Bilgilendirme"

Kamuoyunca da bilindiği üzere 14 Ağustos 2011 tarihinde unvan değişikliği sınavı yapılacaktır. Söz konusu sınav süreci hakkında sendika olarak eğitim çalışanlarının taleplerini iletmek ve sınav süreci hakkında bilgi almak üzere Genel Sekreterimiz S. Burçin POYRAZ, Genel Sosyal İşler Başkanımız Niyazi DAĞCI'dan oluşan heyet, M.E.B. Kadro Dairesi Başkanlığında görüşmeler gerçekleştirmişlerdir. Görüşme sonrasında Genel Sekreterimiz S. Burçin POYRAZ yaptığı açıklamada şunlara değindi.

"Sendika olarak, yapılacak sınavda,  özellikle tekniker ve teknisyen unvanları için alınacak başvuruların, mesleki teknik okulların teknisyen, tekniker yetiştiren tüm bölüm mezunlarını kapsayacak şekilde yapılması hususunu daha önce bakanlığa iletmiştik. İlgili Haber için Tıklayınız.

Devamı İçin Devamını Okuyunu Tıklayınız.

Bakanlık Kadro Dairesi Başkanlığı'nda yaptığımız son görüşmede ise "Teknisyenlik için gerekli mezuniyet bölümlerinin isteğimiz doğrultusunda çok geniş tutulduğu" yetkililerce tarafımıza iletilmiştir. Taleplerimizin değerlendirilip hayata geçirilecek olması eğitim çalışanlarını ve sendikamızı memnun etmiştir.

Yapılan görüşmede ayrıca; 1- 2008 yılında yapılan unvan değişikliği sınavında sınav zorluk derecesinin çok yüksek olduğu, bu yüzden sınavda başarının çok düşük kaldığı ve bu durumun hem sınava giren eğitim çalışanlarını hem de bakanlığı mağdur ettiği belirtilmiştir. Sınav zorluk derecesinin göstergesi olarak da, diğer kurumlar için Eğitek tarafından yapılmış sınav soruları bakanlık yetkililerine sunulmuştur. Talebimizin haklı olduğunu ifade eden yetkililer, Ağustos ayında yapılacak sınavda 2008 yılındaki gibi bir zorluk derecesi olmaması gerektiğini, durumu sınav komisyonuna ileteceklerini ifade etmişlerdir. 2- Sınav Başvuru Kılavuzu'nun 45 günlük süre beklenilmeden bir an önce yayınlanmasının sınava girecek adaylar açısından önemli olduğu yetkililere iletilmiş, bu talebimizin de en yakın sürede yerine getirilip kılavuzun yayınlanacağı heyetimize iletilmiştir.  Son olarak da sendika olarak bu süreçte yaptığımız katkılara teşekkür eden yetkililere, yapılan görüşmenin ve sınav sürecinin takipçisi olacağımız da ayrıca ifade edilmiştir." Dedi.

Unvan Değişikliği Sınavı'na Katılacak olan eğitim çalışanlarına ve  kamuoyuna duyurulur.

+