TEÇ-SEN: "Şeflere Yapılmak İstenen Adaletsizliğe Dur Demek İçin Yine Alanlardayız."

 Şef arkadaşlarımız açısından artık kangren hale gelmiş ek ders artışı ile ilgili sorunu tespit etmek ve çözüm için gerekli çalışmanın ortaya konulması için, ek ders sorunun başlangıcı ve gelinen noktanın bilinmesi çok önemlidir. Yönetim görevi karşılığı ek ders ücreti alan şef arkadaşlarımızın bugün yaşadığı sorun ilk olarak ek ödemeden yararlandırılmamalarıyla başlamıştır. Bu tarihe kadar yönetim görevi karşılığı ek ders ücreti alan tüm eğitim çalışanları (müsteşardan, şefe kadar) aynı oranda 15 saat ek ders ücreti alıyordu. Ocak 2009 tarihinde yönetim görevi karşılığı ek ders ücreti alan ilçe milli eğitim müdürü, müdür yardımcısı, ve şube müdürlerine haftada 10 saat, eğitim müfettişlerine 5 saat olmak üzere, ek ders artışı yapıldı.  Bu artışa gerekçe olarak da, artış yapılan personelin ek ödeme almadığı gösterildi. Yani Milli Eğitim Bakanlığı bir mağduriyeti engellemek isterken binlerce mağdur yarattı. Bu mağdurların adı da ŞEF eğitim çalışanları oldu. Sendika olarak bu duruma ilk ve tek tepkiyi yine biz gösterdik ve ŞEF arkadaşlarımızın mağduriyetini önlemek adına Danıştay nezdinde Dava açtık. Dava Dilekçesi İçin Tıklayınız. 

Haberin Devamı İçin Tıklayınız.

  Hukuk büromuzca verilen son raporda da açılan davada sona yaklaşıldığı ve şef arkadaşlarımızın lehine bir karar çıkma ihtimalinin yüksek olduğu da ayrıca tarafımıza bildirilmişti. Tüm bu gelişmeler yaşanırken, Milli Eğitim Bakanlığı'nca, "M.E.B. Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar"da değişiklik çalışmaları Kasım 2010 tarihinde başlatılmıştır. Kasım 2010 tarihinden geldiğimiz bu güne kadar olan süreç sendikamız tarafından çok yakından takip edilmiştir. Sürecin ilk adımı olarak da, kararda yapılması gerekli değişiklik taleplerimiz de istenen süre içerisinde Bakanlığa sunulmuş ve değerlendirilmeye alındığı sendikamıza bildirilmiştir. (Taleplerimiz ksc. 1-Yönetim görevi karşılığı ek ders ücreti alan eğitim çalışanlarının'da ek ödemeden faydalanması 2- Şef Eğitim Çalışanlarının haftalık 15 saat olan Ek Ders Ücretlerinin 25 Saate çıkarılması, 3- Genel İdari Hizmetler, Teknik Hizmetler, Yardımcı Hizmetler ve Sağlık Hizmetler Sınıfı Personellerine Haftalık 15 Saat Ek Ders Ücreti Ödenmesi 4- Genel İdari Hizmetler, Teknik Hizmetler, Yardımcı Hizmetler ve Sağlık Hizmetleri Sınıfında görev yapan eğitim çalışanlarının fazla mesailerinin Ek Ders Ücretleriyle karşılanması 5- Ek Ders Ücretlerinden Gelir Vergisi Kesilmemesi,)

Bakanlık yetkilileri ile yaptığımız son görüşmede ise ek ders kararında yapılacak değişikliklerin Maliye Bakanlığı'na sunulduğunu ancak sunulan kararda, değişiklik taleplerimizden sadece ek ders artışı talebimizin yerine getirildiği,  yönetim görevi karşılığı ek ders ücreti alan eğitim çalışanlarına ek ödeme verilmesi ile ilgili bir değişiklik yapılmadığı ve taslağın ilk halinde tüm yönetim görevi karşılığı ek ders alan personele 40 saat olan değişikliğin, şef eğitim çalışanları için 30 saat olarak sunulduğu tarafımıza bildirilmiştir.  Bu durumu eğitim çalışanları ve sendika olarak kabul etmemiz mümkün değildir. Bu nedenle;

•1-     Yönetim görevi karşılığı ek ders ücreti ilk çıktığı halinde olduğu gibi, müsteşardan.... şefe kadar tüm personele eşit oranda verilmelidir. Artışın oranının olduğu kadar, EŞİT olması daha da önemlidir.

•2-     Şeflere yapılacak sadece ek-ders ücreti artışı bu sorunu ortadan kaldıramayacaktır. Ancak; Şeflere Ek ders ücreti artışı yapılırken aynı zamanda ek ödemeden de faydalanmalarının sağlanması ile bu sorun ortadan kaldırabilir.

Sendika olarak bu sorunu diyalog yolu ile çözmek için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz, Ancak; Mart 2011 tarihine kadar istediğimiz yönde bir değişiklik olmaması durumunda; 11/03/2011 tarihinde saat 14:30’da Tüm İl ve ilçelerde görev yapan ŞEF arkadaşlarımızın katılımıyla Milli Eğitim Bakanlığı önünde EYLEM ve Basın Açıklaması yapılacaktır. Kamuoyuna Duyurulur.

picture

+