Demirel : "Tavsiye Niteliğinde Olan Şura Kararında Eğitim Çalışanları yine "DIŞLANMIŞTIR.!"

Demirel : "Tavsiye Niteliğinde Olan Milli Eğitim Şura Kararlarında  Eğitim Çalışanları Herzaman ki gibi yine "YOK" Sayılmış ve "DIŞLANMIŞTIR."!"

Sendikamız Genel Başkanı Ümit DEMİREL 18 Milli Eğitim Şurasında alınan kararlar ile ilgili bir açıklama yaptı.

DEMİREL: "18.Milli Eğitim Şurası "Milli Eğitim Şurası Yönetmeliği" hükümlerine göre bu yıl kızılcahamam da yapılmaktadır. Bilindiği üzere Yönetmelik gereği Milli Eğitim Şurasının aldığı tüm kararlar tavsiye niteliğinde olup Milli Eğitim Bakanının onayına tabidir.

Tavsiye niteliğinde olan milli eğitim şurasında "Öğretmenler Gününde Öğretmenlere 1 Maaş ikramiye verilmesi ve 6-7 lira olan ek-ders ücretinin 12 TL'ye çıkarılmasına" karar verildi. Milli Eğitim Şurasında alınan bu kararların hiçbiri Milli Eğitim Bakanı tarafından onaylanmadığı takdirde uygulanması söz konusu değildir.

Milli Eğitim Bakanlığının görev yapan "Şef, Hizmetli, Memur, Şoför, Kaloriferci, Bekçi, Aşçı, VHKİ, Bil.İşletmeni, Teknisyen, Tekniker, Mimar, Mühendis, Hemşire, Şube Müdürü, Müdür Yardımcıları, Müdür, Öğretmen v.b." tüm kadrolar Milli Eğitim Bakanlığının asli unsurudur ve Milli Eğitim Bakanlığında uygulanan tüm ücret politikalarından tüm kadroların yararlanması esas olmalıdır.

Ancak görülüyorki, tavsiye niteliğinde de olsa alınan kararlarda eğitim çalışanlarını her zaman yapıldığı gibi yine "YOK" sayılmış ve "DIŞLANMIŞTIR."

Ek-Ders Artışı ve Denge Tazminatından Kapsam dışı bırakılan Şeflerin, Günlük 12-13 Saat çalışıp mesai ücreti alamayan Hizmetlilerin, Tayin Hakkı Amirin iki dudağı arasına sıkıştırılmış, Görev tanımı olmayan iş hayatına mahkum edilmiş ve Okulları eğitime hazırladığı halde Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneğinden yararlandırılmayan Eğitim Çalışanlarının feryatlarını ne sendikalar, ne de sayın Bakanımız maalesef duymamıştır.

Bu yanlışlardan ve bu zihniyetten bir an önce uzaklaşılmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığının tüm kadrolarıyla birlikte bir bütün olarak değerlendirilerek, kurum içindeki çalışma barışı sağlanmalıdır." Dedi.

+