TEÇ-SEN: "2'nci Memurluk Görevde Yükselme Sınavı Kaçınılmaz Oldu!"

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı Hikmet ORMAN ile Genel Sekreterimiz S. Burçin POYRAZ'ın "Memurluk Sınavı" sonuç değerlendirme ilk toplantısı sona erdi.

MEB Merkez ve Taşra Teşkilatı 5000 adet memur kadrosu için yapılan "Memurluk Sınavı"nın ülke genelinde hayal kırıklığıyla sonuçlandığı ve Milli eğitim bakanlığının 5000 adet kadrosunun yaklaşık 1500 kadrosunun doldurulabileceği ve memur ihtiyacının artarak devam edeceği görüşümüz resmi olarak Bakanlık yetkililerine aktarılmıştır.

Sendikamız ve Bakanlık yetkilileriyle yapılan ve yaklaşık 2 saat süren toplantı sonucunda;

1- MEB Memurluk sınavı sonuçlarına göre yerleştirilmelerin yapılması,

2-İptal edilmeyen 2 sorunun yeniden sınav inceleme komisyonu tarafından tekrar incelenerek değerlendirilmesi,

3-Memurluk Sınav Sonuçlarına göre Atama işlemlerinin tamamlandıktan sonra 2010 yılı içinde sınav takviminin gözden geçirilerek uygun bir tarihte tekrar yeni bir "Memurluk Görevde Yükselme Sınavının açılması" kaçınılmaz olduğu konularında görüş birliğine varılmıştır.

Ayrıca;

1- Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan Görevde Yükselme Sınavlarında alınan "Sınav Ücretlerinin" makul seviyeye çekilmesiyle ilgili Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ile,

2- Görevde Yükselme sınavlarında uygulanan 70 puan barajının kaldırılması veya aşağıya çekilmesiyle ilgili (Yönetmelik Değişikliği için) MEB Mevzuat Dairesi Başkanlığı ve Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığıyla görüşmelerin devam edilmesine karar verilmiştir.

NoT; Sınav puanlarının eğitim çalışanlarına 70 eğitim öğretim hizmetleri sınıfı personellerine 60 ve 40 puan uygulamasına Danıştay 2.Dairesinde açtığımız davanın savunmaları MEB tarafından verilmiş olup, davamız karar aşamasındadır. Bu konu ile ilgili yargının vereceği karar yönetmelik değişikliğinde belirleyici olacaktır.

TEÇ-SEN

+