TEÇ-SEN: "Sınav Ücreti 50 TL'ye Düştü. 60 TL'lik Farkı Kim Açıklayacak!"

Milli Eğitim Bakanlığı Özürlü Personel Alımı Sınav Ücretini 110 TL'den 50 TL'ye düşürdü.

Sendikamızın ısrarlı girişimleriyle MEB Özürlü Personel Alımı Sınavında belirlediği 110 TL'lik sınav ücretini 50 TL'ye düşürmüştür. 5000 Özürlü personel alımı için yapılacak sınavın ücretinin 50 TL'ye düşürülmesi sendikamızca olumlu karşılanmasına rağmen yetersizdir. Çünkü yapılacak sınava gireceklerin özürlü vatandaşlarımız olması dikkate alınarak ücretsiz olması gerekir. Devletimizin bu konuda daha hassas davranmasını beklemekteyiz.

Ancak; MEB Özürlü Personel Alımı Sınavı 50 TL'ye yapılabilecekken, neden ücretin 110 TL belirlendiği ve arada bulunan 60 TL'lik farkın hangi amaçla istendiği sendikamızca anlaşılmamıştır. 

 

                                                         BASINA VE KAMUOYUNA

Bilindiği üzere, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde istihdam edilmek üzere 5000 adet özürlü personel alımı için sınav yapacağını ve sınav ücretinin 110 TL olarak belirlediğini kamuoyuna duyurmuştu.

Sendikamızca, konu ile ilgili 20 Nisan 2010 tarihinde yapılan yazılı basın açıklamasında; "27 Haziran 2010 tarihinde yapılacak olan Özürlü Personel alımı Sınavı için belirlenen 110 TL'lik sınav ücretinin kaldırılması ve "Memur ve Hizmetli Kadroları için" öğrenim durumunun "Lise veya lise dengi mesleki veya teknik okul mezunu olmak" şeklinde değiştirilmesi Özürlü insanımıza olan Bakışımızdaki engelleri ortadan kaldırılacaktır." Denilerek Sınav ücretlerinin kaldırılması istenmiştir.

Sendikamızın ısrarlı girişimleriyle; Milli Eğitim Bakanlığı, Özürlü Personel Alımı Sınav ücretini 110 TL'den 50 TL'ye düşürmüştür. 5000 özürlü personel alımı için yapılacak sınav ücretinin 50 TL'ye düşürülmesi sendikamızca  olumlu karşılanmasına rağmen yetersizdir. Çünkü yapılacak sınava gireceklerin özürlü vatandaşlarımız olması dikkate alınarak ücretsiz olması gerekir. Devletimizin bu konuda daha hassas davranmasını beklemekteyiz.

Türkiye'de yapılan sınavların ücretlerinde herhangibir standart bulunmamaktadır. Bu farklılıklar kamuoyunda yanlış anlaşılmalara ve devletin itibarını zedelemektedir. Bu tür spekülasyonlara meydan verilmemesi bakımından sınav ücretler standart hale getirilmelidir.

Ayrıca; Milli Eğitim Bakanlığınca 110 TL olarak açıklanan Özürlü Personel alımı sınavı 50 TL'ye yapılabiliyor ise aradaki 60 TL'lik farkın hangi amaçla istendiği sendikamızca anlaşılamamış olup, MEB yetkililerinin bu konuda açıklama yaparak kamuoyunu bilgilendirmeleri gerekmektedir.

27 Haziran 2010 tarihinde yapılacak 5000 adet Özürlü Personel alımı sınavına girecek özürlü vatandaşlarımızdan sınav ücreti alınmaması "Toplum Mutabakatı" ve "Özürlü Vatandaşlarımıza Bakışımızdaki Engelleri Kaldırmak" adına çok önemlidir.

TEÇ-SEN GENEL MERKEZİ

+