DEMİREL: “Kur Korumalı Maaş Sistemini Öneriyoruz!”

DEMİREL: “Kur Korumalı Maaş Sistemini Öneriyoruz!”

 

Türkiye genelinde, döviz kurundaki artışlar nedeniyle mal, hizmet, enerji, nakliye, gıda, kira v.b. tüm tüketim ürünleri aynı oranda artmaktadır. Döviz kuru atakları ve dalgalanmanın önüne geçmek için elinde yüksek döviz bulunduran iş insanlarını, sermaye sahiplerini korumak adına Kur Korumalı Mevduat Sistemine geçilmiştir. Kur korumalı mevduat sistemine geçiş nedeniyle oluşan zarar da hazine tarafından karşılanmaktadır.

 

Düşük gelirli, asgari ücretle çalışanlar, memurlar ve emekliler için ise TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranında ocak ve Temmuz ayında artış yapılmıştır. Enflasyon oranında yapılan artışların alım gücünün yukarı çekilmesi yönünde herhangi bir etki yapamadığı ise bilinen bir gerçektir.

 

10 yıl önce ortalama memur maaşları 1000 dolar civarındayken bugün 555 dolara kadar gerilemiştir. Yine 10 yıl önce bir asgari ücretli 500 dolar ücret alırken bugün asgari ücret 305 dolara gerilemiştir.

 

Türkiye’de gerek asgari ücretli, gerek memurlar ve gerekse emeklilerimiz emeklerinin karşılığı olan insanca yaşam standardına hiçbir dönem erişememiştir. İnsanımız hep açlık ve yoksulluk sınırının arasında veya açlık sınırının altında yaşamaya mahkum olmuştur.

 

Türkiye insanının da mutlu olmaya, gezmeye, tatil yapmaya, başını sokacağı bir evi almaya, çocuğuna en iyi eğitimi aldırmaya, haftada bir defa ailesiyle birlikte dışarda yemek yemeye, sinema, tiyatro gibi sosyal ve kültürel aktivitelere katılmaya, eğlenmeye, huzurlu bir hayat sürmeye hakkı vardır ve olmalıdır.

 

Nasıl ki, Köprülerimize, yollarımıza ödediğimiz ücretler kur korumalı ise, nasıl ki elinde dövizi olan büyük sermaye sahiplerine kur korumalı mevduat sistemini getirdiysek, asgari ücretliye, emekliye ve memurlarımıza da kur korumalı maaş sistemi getirilmelidir.

 

Kur korumalı Maaş Sisteminin öznesi ise Asgari Ücretli ve Emeklilerimize 1000 Euro ve Memurlarımızı da 1500 Euro karşılığı Türk Lirası ile sisteme katmak olmalıdır.

 

Ümit DEMİREL

TEÇ-SEN Genel Başkanı

BASK Genel Sekreteri

+