1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN

1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN

1880'li yıllarda günde 12 saatten fazla ve haftada 6 gün olarak düzenlenen çalışma saatlerine karşı başlatılan mücadelenin simgesel olarak kutlandığı gündür 1 Mayıs.

O yıllarda verilen mücadele sonucunda neredeyse tüm dünyada günlük çalışma saati 8 saat olarak düzenlenmiş ve resmen kabul edilmiştir. Bu açıdan 1 Mayıs, çalışanların bir araya geldiğinde hakları için mücadele ettiğinde neler başarabildiğini bizlere göstermesi açısından çok önemli bir gündür.

Ülkemizde de günlük çalışma saati 8 saat olarak belirlenmiştir. Ancak özellikle özel sektörde bu çalışma süresine riayet edilmeden çalışanların günlük 10-12 saat arası çalıştırıldığı da bir gerçektir. Özel sektörde sendikalaşma oranının çok düşük olması çalışanların üzerine fazla çalışma yükü olarak binmektedir.

Yine son yıllarda özellikle kamunun personel ihtiyacının sözleşmeli, TPY v.b. istihdam şekilleriyle karşılanması ile mali hakları asgari ücretle sınırlandırılmış, özlük hakkı olmayan güvencesiz çalışanlar yığını yaratılmıştır.

Çalışma saatleri ve şartlarının düzeltilmesi, güvenceli istihdam şekillerinin oluşması ise ancak ve ancak çalışanların ortak isteğine ve topyekün mücadelesine bağlıdır.

Bizler, tüm çalışanların çalışma şartları ve imkanlarının insan onuruna yakışır bir şekilde düzenlendiği ve özelikle memurlar için grevli toplu sözleşmeli sendikalar kanununun yürürlüğe konduğu 1 Mayıslar’ı görmek ve kutlamak istiyoruz.

Bu vesileyle, başta eğitim çalışanları olmak üzere tüm emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününü kutlar sağlık ve esenlikler dileriz.

TEÇ-SEN GENEL MERKEZİ

+