TEÇ-SEN: "2010 Şube Müdürlüğü Sınavında Hizmet Yılı Şartı Değiştirilemez!"

2010 yılında yapılacak olan ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ sınav şartlarının değişeceği ve sınava girmek için aranan 3 yıllık hizmet şartının 10 yıla çıkarılacağı yönünde duyumların doğru olup olmadığını Bakanlık Yetkilileriyle görüştük.

Sendikamıza gelen yoğun şikayetler doğrultusunda Genel Merkez Yöneticilerimiz Milli Eğitim Bakanlığı Kadro Dairesi Başkanlığı ve Mevzuat Dairesi Başkanlığı yetkilileriyle yaptığı görüşmede, 2010 yılında yapılacak Şube Müdürlüğü sınavında hizmet yılı şartında değişiklik yapılması yönünde herhangibir çalışmalarının olmadığını bildirdiler.

Milli Eğitim Bakanlığının daha önceki sabıkaları ve uygulamaları dikkate alınarak konuyla ilgili sendikamızın hukuk bürosunca açıklama yapılmıştır. Devamını okumak için tıklayın!

                                                                         AÇIKLAMA

Bilindiği üzere, Teç-Sen Hukuk Büromuzca; Eğitim çalışanlarının idari kadrolarda yer almasının ve kariyer yapmasının önünde engel olarak konulan "Sınavsız Şube Müdürlüğü Atamalarının" hukuka uygun olmadığı yönündeki iddiamızı Danıştay 2. Dairesi yerinde görmüş, MEB Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinde yer alan "Şube Müdürlüğü" ibaresinin yürütmesini durdurmuş olup, 2008 yılından itibaren sınavsız ataması yapılan tüm şube müdürlükleri iptal edilmişti.

Sınavsız atamalarının iptali sonrası Milli Eğitim Bakanlığı Şube Müdürlüğü sınavının yapılması ile ilgili çalışmalara başlamış ve sendikamıza sınavının yapılacağını bildirmiştir. Ancak; Üyelerimizden, Teşkilatlarımızdan gelen "Şube Müdürlüğü Sınavına girme şartı olan 3 yıllık hizmet şartının 10 yıla çıkarılacağı" yönünde yoğun bilgi üzerine Genel Merkez Yöneticilerimiz konuyla ilgili Bakanlık yetkilileriyle yaptığı görüşmede bu konuda herhangibir değişiklik çalışmasının olmadığı bildirilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığının daha önceki sabıkaları ve uygulamaları göz önüne alarak konuyla ilgili Hukuk büromuzca açıklama yapılması gereği duyulmuştur.

Milli Eğitim Bakanlığı MEB Görevde yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinde yer alan ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE Atanacaklarda aranan genel ve özel şartlar incellendiğinde;

a) Şube müdürü kadrosuna atanabilmek için;

1) Fakülte veya en az dört yıllık yüksekokul mezunu olmak,

2) Talim ve Terbiye Kurulu uzmanı, eğitim uzmanı , APK uzmanı, şef, tesis müdürü, öğretmen, mimar, mühendis ve raportör kadrolarında en az üç yıl görev yapmış olmak.

Şartı yeralmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı Şube Müdürlüğü sınavını yapacağını ilan ettiği gün itibariyle yukarıda yazılı süre şartını taşıyan eğitim çalışanlarını, yönetmelikte herhangibir değişiklik yapsa dahi sınava almak zorundadır.

Çünkü yukarıda belirtilen şartları taşıyan eğitim çalışanları açılacak sınava girebilme hakkını kazanmıştır. Süre ve benzeri gibi yönetmelikte yapılacak değişiklikler ancak bir sonraki sınavda uygulanabilir.

Öyleki Danıştay dairesi; Milli Eğitim Bakanlığının şeflik sınavı öncesi MEB Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinde yaptığı "bulunduğu görevde 2 yıl görev yapmak" şartını hukuka uygun bulmayarak yürütmesini durdurmuştur.

Sonuç olarak; Genel Merkez Yönetecilerimizle Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri yapılan görüşmede, bakanlığın herhangibir değişiklik çalışması olmadığı bildirilmiş olsa da herhangibir değişikliğin Danıştay kararları gereği mevcut şartları taşıyan eğitim çalışanlarına uygulanmayacağı açıktır.

Kamuoyuna saygıyla duyrulur.

Teç-Sen Hukuk Bürosu

+