DEMİREL: “4 YILDIR, 3600 EK GÖSTERGE İÇİN TOPLANIYORLAR. SONRA YENİ TOPLANTININ TARİHİNİ VERİYORLAR!”

DEMİREL: “4 YILDIR, 3600 EK GÖSTERGE İÇİN TOPLANIYORLAR. SONRA YENİ TOPLANTININ TARİHİNİ VERİYORLAR!”

2018 Yılı Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOGAN tarafından müjdesi verilen, “Öğretmen”, “Hemşire”, “Polis”, “Din Görevlisi” ve “Yöneticileri” kapsayacağı ifade edilen 3600 ek göstergenin görüşmeleri, tartışmaları, toplanmaları, toplu sözleşmeye konu olması 4 yıldır devam ediyor.

En son 16 Mart 2022 tarihinde 3600 ek göstergenin kamu çalışanlarına verilmesi ile ilgili toplantı yapıldı ve toplantı sonucunda; 10 Mayıs 2022 tarihinde tekrar 3600 Ek Gösterge konusunda toplantı yapılmasına karar verildi.

4 Yıldır gündemde olan bir konunun tekrar tekrar gündeme alınıp, tekrar tekrar toplantı tarihleri alınması garip değil mi? Eğer konu ilk açıklandığı gibi yani 4 meslek gurubuna ve yöneticilere verilecekse bu tantana niye?

Ayrıca yetki sendikanın 3600 ek gösterge ile ilgili tutumunda da bir gariplik var. Mesela 3600 ek gösterge ile ilgili açıklamaların tümü muallak. Yetki sendikanın 3600 ek göstergenin sistematiği hakkında açıkladığı, teklif ettiği ve kamuoyunu bilgilendirdiği herhangi bir durum yok. 4 meslek gurubu ve yöneticilerin dışında kimlerin kapsama alınması gerektiği, 3600 ek göstergenin ana aksı eğitim durumu mu olacak? Kadro ve derece mi olacak? Yoksa 4 yıl önce ne söylendiyse aynı mı kalacak?

4 yıl sistem kurmak için uzun bir süre değil mi? ki hala bir sistemi, omurgası ve oturtulacağı aksı dahi açıklanmamasının altında neler var? Açıkçası kamu çalışanları olarak bilmek istiyoruz.

Toplanıyorsunuz tamam! Tamam da içerik hakkında ser veriyorsunuz sır vermiyorsunuz. Kamu çalışanlarının tümünü bizzat ilgilendiren ve etkileyecek olan bir konu hakkında açık ve şeffaf olunması gerekir.

TEÇ-SEN olarak bizim kartlarımız açıktır.

İlkokul ve ortaokul mezunlarına 2000 ek gösterge,

Lise mezunlarına 2200 Ek Gösterge,

Ön Lisans Mezunlarına 3000 Ek Gösterge,

Lisans Mezunlarına 3600 Ek Gösterge ve

*Kanun yayımlandığı tarihten önce 3600 ve üzeri Ek Gösterge Alanların tümüne +600 ek gösterge ilave edilmesiyle EK GÖSTERGE SORUNUNU KÖKTEN ÇÖZECEĞİZ.

Aksi bir durum çözüm değil, SORUN ÜRETİR.

Ümit DEMİREL

TEÇ-SEN Genel Başkanı

+