3600 Ek Gösterge Teklifimizi Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na Sunduk.

3600 Ek Gösterge Teklifimizi Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na Sunduk.

Kamu çalışanlarının gündemine ilk girdiği haliyle belirli meslek gruplarına verileceği söylenen 3600 ek göstergenin söylenildiği şekilde hayata geçirilmesi durumunda kamu personelleri arasındaki ücret ve tazminat oranlarındaki makas iyice açılacaktır. Kamu çalışanları arasında özellikle emekli maaşı ve ikramiyesi oranlarında adaletsiz bir durum ortaya çıkacaktır. Sayısı iki milyona yakın kamu görevlisi ek gösterge artışı müjdesiyle mutlu edilirken, geride kalanlar ise umutsuz bir bekleyiş içine girecektir.

Özellikle belirtmek isteriz ki belirli meslek gruplarını kapsayacak, içerisine sadece yöneticileri de alacak yeni düzenleme bu sorunu ortadan kaldırmayacak, aksine tüm kamuyu ve çalışanlarını etkileyecek yeni ve büyük bir sorun ortaya çıkarmış olacaktır.

3600 Ek Gösterge sorununun adil ve kalıcı çözümü çok basittir. Bu çözüm; kadro veya unvan ayrımı yapılmaksızın; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak görev yapan tüm kamu çalışanlarının, eğitim durumlarına göre ek göstergeden yararlandırılmasından geçmektedir.

Ek gösterge artışından tüm memurların eşit ve adil bir şekilde faydalanması için ek gösterge artışının unvanlar bazında değil öğrenim durumlarına göre yapılmasını içeren teklifimizi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ilettik.

Buna göre; İlkokul ve Ortaokul mezunlarına 2000, Lise ve Dengi okul mezunlarına 2200, Ön Lisans mezunlarına 3000 ve Lisans mezunlarına 3600 ek gösterge verilmesiyle kamuda görev yapan tüm memurların ek gösterge artışları sağlanmış olacaktır.

TEÇ-SEN GENEL MERKEZİ

picture

+