MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI SINAV ÜCRETLERİNDE ADALETSİZ DAVRANIYOR

ŞEFLİK SINAVINA GİREBİLMENİN BEDELİ 50 TL,

MÜDÜR VE MÜD. YARD. SINAVINA GİREBİLMENİN BEDELİ 25 TL,

İKİ SINAV ARASINDAKİ FARKIN BEDELİ PAHA BİÇİLEMEZ...

Milli Eğitim Bakanlığı, kendi personeline yaptığı ücret adaletsizliğine bir yenisini daha ekledi. Milli Eğitim Bakanlığı, "Şeflik Sınavı" ile "Müdür ve Müdür Yardımcılığı Sınavları"nın 2009 Kasım ayında yapılacağının duyurusunu yapmış olup, yapılacak Sınavlara ilişkin Başvuru Kılavuzlarını yayımlamıştır.

Bakanlıkça yayımlanan Şeflik Sınavı Başvuru Kılavuzunda Sınav Ücretinin 50 TL olduğu, Müdür ve Müdür Yardımcılığı Başvuru Kılavuzunda ise Sınav Ücretinin 25 TL olduğu açıkca görülmektedir. 

 

İki sınavında Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce "Merkezi Sistem Yönergesi" hükümlerine göre yapılacak olmasına rağmen iki farklı ücretin belirlenmiş olmasına anlam verilememiştir. İki sınav arasındaki tek farkın Şeflik Sınavında "Görevde Yükselme Eğitimi"nin bulunmasıdır.

Ancak, Görevde Yükselme Eğitimlerinin yapılması, Personellerinin Hizmetiçi Eğitime Alınması v.b. gibi personel eğitimleriyle ilgili işlemleri tesis etmek zaten Milli Eğitim Bakanlığının görevi olup, bu eğitimlerin tamamı ücretsizdir. Hatta görev yapılan il veya ilçe sınırları dışında yapılan eğitim ve seminerlere katılan personellere yolluk ve yevmiye ödenmektedir.

İki sınav arasında herhangi bir fark olmamasına rağmen iki ayrı ücretin tespit edilmesi eğitim çalışanları arasında ayrımcılık hissi ile Bakanlığın kendi personellerine sahip çıkmadığı hissini giderek dahada kuvvetlendirmektedir.

Teç-Sen Sendikası olarak, İki sınav arasındaki 25 TL farkın Şeflik sınavına katılacak eğitim çalışanları lehine yeniden düzenlemesi için Milli Eğitim Bakanlığına Resmi başvurumuzu yaptık.

Dün olduğu gibi bugünde eğitim çalışanlarının haklı olduğu her davada eğitim çalışanlarının yanında ve sesi olmaya devam edeceğiz.

TEÇ-SEN GENEL BAŞKANLIĞI

picture

+