GENEL BAŞKANIMIZDAN İFTİRA, HAKARET VE KARALAMALARA SERT CEVAP

Bazı yayın organlarında, kimliklerini gizlenerek "Yorum" adı altında sendikamızın kurumsal kimliğini hedef alan bazı hakaret, karalama ve iftira kampanyaları yapıldığı görülmüştür.Yapılan bilinçli karalama kampanyasıyla ilgili sendikamız genel merkezine çok sayıda şikayet geldiği için konu ile ilgili açıklama yapma gereği duyulmuştur.

Tüm Eğitim Çalışanları sendikası olarak eğitim çalışanları aleyhinde herhangibir çalışmamız olmamıştır, olmasıda mümkün değildir. Yapılan karalama ve iftira kampanyalarında özellikle şeflik sınavı süreciyle ilgili sendikamızın içinde olmadığı ve tasvip etmediği Bakanlık uygulamalarının Sendikamız üzerine ihale edilmeye çalışıldığı açıkça görülmektedir.

Bilinmesi gerekirki, şeflik sınavı sürecinde sendikamızca onlarca üst düzey görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmelerin tümünde eğitim çalışanlarının lehinde karar alınması için mücadele edilmiştir. Ancak, Milli Eğitim Bakanlığınca sendikamızca yapılan teklif ve öneriler kabul edilmemiş olup, Bakanlık kendi uygulamalarını yaparak şeflik sınavını tesis etmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığının şeflik sınavı ile ilgili tesis ettiği işlemler dizilerinden;

1- 2008 Ekim ayının son haftasında şeflik başvurularını alacağını resmi olarak açıklamış ancak başvuruları hiçbir neden göstermeden 56 gün boyunca almamıştır.

2- Milli Eğitim Bakanlığı bu süre içerisinde MEB Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinde esaslı değişiklik yaparak, (Bulunduğu Unvanda 2 yıl görev yapmış olmak) binlerce eğitim çalışanının sınava girme hakkını gasp etmiştir.

3- VHKİ kadrosunda olupta istifa eden ve memur kadrosuna dönen eğitim çalışanlarının başvuruları Bakanlıkça iptal edilmiştir.

Yukarıda bahsi geçen işlemler dizisinin tümüne sendika olarak karşı tavrımızı koymamıza ve bu konuda mücadele etmemize rağmen, yapılan karalama, hakaret ve iftiraların genelinde Milli Eğitim Bakanlığının tesis ettiği bu işlemler dizisinin tümü sendikamıza ihale edilmeye çalışılıp, sendikamıza üye olan eğitim çalışanlarına da istifa çağrıları yapılmaktadır.

Biz bu oyunları kurulduğumuz günden itibaren görmekteyiz. Biz bu oyuna hiç yabancı değiliz. Bilinmesinde yarar vardırki, Tüm Eğitim Çalışanları sendikası şeflik sınavı sürecinin herhangibir yargı yolu açılmadan düzgün işlemesi için mücadele vermiştir. Ayrıca Şeflik sınavı ile ilgili açtığımız dava herhangibir süre kaybı olmaksızın aynen devam etmektedir. Dava ile ilgili geniş bilgi "Hukuk Büromuz" linki altında bulunan "2008 Şeflik Yürütmeyi Durdurma Davası" konulu yazımızda mevcuttur.

Sendikamızca bu oyunu hazırlayanların, sahneye koyanların ve rol alanların kimler olduğu net bir şekilde bilinmektedir. Öyleki "MAN_İN_MARKED" rumuzuyla aylarca sendikamız aleyhinde yukarıda yazdığımız konularda sendikamızı suçlu göstermeye çalışan ve yüzlerce yorum yazıp, hakaret ve iftira atan şahsın YETKİ ALMIŞ BİR SENDİKANIN İLÇE BAŞKANI olması düşündürücü olduğu kadar, bu şahsın ŞEFLİK SINAVINA GİRMEYE HAKKI DAHİ OLMAYAN (lise mezunu) biri olduğu yapılan araştırmalarımızla belirlenmiştir.

Ayrıca; HAKDEV1 ve SEFİNGO rumuzlarıyla halen iftira ve karalamalarına devam eden şahısların ise sendika yöneticilerimize ağır küfür ve hakaretler ettiği bilgisi sendikamıza ulaşmış, yapılan inceleme neticesinde gelen bilgilerin doğru olduğu anlaşılmıştır. Bu şahıslar hakkında da gerekli olan suç duyurusu ve tazminat davası açılması için hukuk büromuza onay verilmiştir.

Kiralık katil arayan bazı sendikalara son sözümüz ise; Tetikçi Kalemşörleriniz boş haznelerle saldırmaya devam ettiği sürece, dolu hazneli namludan mermi yemeye devam edeceksiniz.

Ümit DEMİREL

Genel Başkan


+