Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneği Kanun Teklifimize AK Parti'den de Destek Geldi.

Eğitim Öğretim Ödeneğinin MEB Personellerinin Tümüne verilmesi ile ilgili sendikamızca hazırlanan kanun teklifinin yasalaşması üzerine başlattığımız TOPYEKÜN mücadele hızla devam etmektedir.

Genel Başkanımız Ümit DEMİREL, Genel Sekreterimiz S. Burçin POYRAZ, Genel Teşkilatlandırma Başkanımız Niyazi DAĞCI, Genel Mali İşler Başkanı Ekim EDİŞ, Genel Başkan Danışmanı Hatice YÖRÜK ve Ankara Bölge Başkanımız Ergün CENGİZ, AK Parti Grupbaşkan Vekili Mustafa ELİTAŞ ile Eğtim Öğretime Hazırlık Ödeneği kanun tasarısı hakkında görüşmelerde bulundu.

45 dakika süren toplantıda;  Genel Başkanımız Ümit DEMİREL eğitim çalışanlarının genel sorunlarına değinerek acil çözüm bekleyen sorunlarla ilgili sunum yaparak, 15 yıldır çözümsüzlüğün çözüm olarak kabul edildiğini, siyasetçilere bu konularla ilgili bilgi verilmediğini ve eğitim çalışanlarının bu sorunları yıllardır haykırdığını ancak seslerini duyuramadıklarını anlatarak "TEÇ-SEN Eğitim Çalışanlarının Genel Sorunları ve Çözüm Önerileri" başlıklı brifing dosyasını Ak Parti Grupbaşkan Vekili Mustafa ELİTAŞ'a sunmuştur.

Daha sonra, Sendikamızca hazırlanan "Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneğinin Tüm Meb Personellerine Verilmesi Hakkındaki Gerekçeli Kanun Teklifi"nin yasalaşması durumunda yaklaşık 400 bine yakın Eğitim çalışanı ve ailesinin yaşam standardının azda olsa iyileşeceğini, bu teklifin MEB Personellerinin maaşlarında aylık 37 TL civarında bir artış sağlayacağını ve bütçeyi zorlamayacak bir teklif olduğunu söyledi.

Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneğinin şuanda yaklaşık 650 bin eğitim öğretim hizmetleri sınıfında görev yapan Öğretmen Eğitim çalışanlarına ödendiğini, Okulların ve kurumların eğitim öğretime hazırlanmasında önemli bir unsur olan eğitim çalışanlarının kapsam dışına itilmesinin kabul edilemez bir durum olduğunu, yaz döneminde okul ve kurumların badana, boya işleri, kalorifer bakım onarım işleri, sıra, kapı,pencerelerin tamiratı ve yapım işi, yeni eğitim öğretim ile ilgili yazışma işlerinin tümünü eğitim çalışanlarının yaptığını hatırlatan Genel Başkanımız Ümit DEMİREL "Eğitim Hizmetleri İş kolunda görev yapan eğitim çalışanları olarak, olmayan veya olmayacak, hak etmediğimiz hiçbir ücreti istemiyoruz. Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneği eğitim çalışanlarının hakkı olan ve haklı tabelidir. Sendikamızca hazırlanan "Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneğinin Tüm MEB Personellerine verilmesi hakkındaki Kanun teklifinin" yasalaşması için şahsınızın önderliğinde AK Parti Grubunun Destekleyeceğinden şüphemiz bulunmamaktadır." Dedi.

AK PARTİ Grupbaşkan Vekili Mustafa ELİTAŞ : Milli Eğitim Bakanlığının çok sorunları olduğunun farkındayız. Eğitim çalışanlarının sorunlarıyla ilgili böyle bir çalışmaların meclise getirilmediği konusunda haklısınız. Eğitim çalışanlarının varolan sorunlarının çözülmesi bizim için önceliklidir. Sendika olarak bir haksızlığı belirterek, haklı taleplerinizi meclis çatışı altında aramanız çok önemlidir. 657 Devlet Memurları Kanununda yapılması istenen değişiklik talebinizin ve gerekçeli kanun teklifinizin teknik incelemesini yaptıralım. Teknik incelemenin ardından teklifinin yasalaşması için Ak Parti Grubu olarak ne gerekiyorsa yapar, desteğimizi veririz."dedi.

Toplantı sonrası mecliste bir açıklama yapan Genel Başkanımız Ümit DEMİREL "Teç-Sen Genel Merkez Yönetimi olarak Ak Parti Grupbaşkan Vekilimiz Mustafa ELİTAŞ ile Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneğinin Meb Personellerine verilmesi için hazırladığımız kanun teklifinin yasalaşması için yaptığımız görüşmenin olumlu geçmesi bizleri mutlu etmiştir. İktidar Partisi olan Ak Parti Grubununda teklifimize sıcak bakması ve olumlu görüş bildirmesi mutluluğumuzu daha da artırmıştır. Siyasi Partilerle görüşmelerimiz devam edecektir. İllerde il başkanlıklarımızda bu konu hakkında çalışmalarını yapmaktadır. Bizler umudumuzu yitirmeden mücadelemizi Meclis çatısı altında yapmaktayız.

Fakat biz hangi partiyle görüşme yapıyorsak bazı şer odakları bizleri o partiye yaftalamaya çalışmaktadır. Tekrar hatırlatmakta gerek görüyorum Teç-Sen hiçbir siyasi partinin ideoloğu ve yandaşı olmamıştır. Siyasal sendikacılığı benimsemeyen ve reddeden bir yapıdır. Eğitim çalışanlarının haklarını mecliste, siyasi partilerle görüşerek araması da doğru ve gerçekçi bir yaklaşımdır." Dedi.

+